Žena, která se nebála říct nepříjemné věci přímo do očí, vzpomíná na Jiřinu Šiklovou filosof Kroupa

V sobotu večer zemřela socioložka a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová. Bylo jí 85 let. Před sametovou revolucí Šiklová mimo jiné pomáhala z Československa pašovat zakázanou literaturu, po roce 1989 pak vysokoškolským studentům přednášela o sociologii nebo o genderových tématech, vzpomíná filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Šiklová

Socioložka a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová zemřela ve věku 85 let | Foto: Petr Topič / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Jaké vlastnosti jste na Jiřině Šiklové nejvíce oceňoval?
Jiřina Šiklová byla jedním z nejupřímnějších lidí, které jsem znal. Člověku vždy řekla do očí, co si myslí. Vůbec se neostýchala říct nepříjemné věci, ale způsobem, který nebyl urážlivý a který nenarušoval lidské vztahy. Byla to aktivní osoba, ostýchám se říct i aktivistka, protože to je trochu dnes zdiskreditovaný výraz. Ale byla u všeho, co se dělo a byla ochotná se angažovat pro dobrou věc, vždy a za všech okolností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bychom si měli pamatovat zesnulou socioložku Jiřinu Šiklovou? Poslechněte si rozhovor s filosofem Danielem Kroupou

Před sametovou revolucí Jiřina Šiklová pomáhala například s pašováním literatury na Západ. Jaké další její aktivity v disentu se vám vybavují a jak na tu dobu vzpomínala ona?
Musím říct, že jsem se s ní osobně setkal až během sametové revoluce, kdy byla velmi aktivní. Potom jsme se setkávali při nejrůznějších příležitostech na seminářích, konferencích apod. Čili tu dobu před sametovou revolucí jsem o ní jen věděl. A patřil jsem k síti, kterou ona zásobovala zakázanou literaturou.

Po roce 1989 pak Jiřina Šiklová působila na vysokých školách. Čím podle vás nejvíc ovlivnila současnou společnost? Jak bychom si ji měli pamatovat?
V sociologii byla první, kdo uvedl téma šedé zóny, zabývala se společenským prostorem mezi komunistickým režimem a disentem. Záhy, také jaké jedna z prvních, se zabývala i tématy jako gender a feminismus.

Petr Král, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme