Únava a vyčerpání z videohovorů? ‚Jde o oprávněný pocit, vyžadují jiný typ soustředění,‘ říkají specialisté
Notná část světa je kvůli epidemii nového koronaviru paralyzována. Lidé spolu v čase, kdy mnozí pracují z domova nebo nemůžou cestovat za blízkými, víc než jindy komunikují prostřednictvím videohovorů. Řadu z nich to unavuje. A podle odborníků oslovených BBC jde o oprávněný pocit.
Britská veřejnoprávní stanice BBC oslovila specialisty na vývoj pracovního prostředí a efektivitu práce. Podle nich při videohovoru, na rozdíl od telefonátu, vnímáme i řeč těla a další faktory, které dorozumívání ovlivňují.
Jejich sledování přes obrazovku vyžaduje větší pozornost, respektive trochu jiný typ soustředění, než na jaký jsme zvyklí. Je to tedy nepřirozené a tím pádem vyčerpávající.
Chovejte se jako v zaměstnání, nenoste třeba pyžamo, doporučují experti o práci z domova
Číst článek
Videohovory s přáteli a příbuznými by sice měly působit spíše jako forma uklidnění a uvolnění, ale v době odloučení je můžeme často provozovat jen z pocitu povinnosti.
Cítíme se pak víc jako při pracovním hovoru a v konečném důsledku jsme unavenější, protože nás to vyčerpává i ve chvílích, které považujeme za odpočinek.
Stoprocentně se vyhnout únavě z videohovorů ale zřejmě nejde. Zapínání kamery by nicméně mělo být dobrovolné a měli bychom respektovat, když ji chce někdo nechat vypnutou.
V případě pracovních hovorů odborníci doporučili zvážit, zda je nutné si informace říct přes videohovor, nebo jestli není účinnější si jen vyměnit pracovní materiály a pak se o nich jen krátce pobavit.
A to hlavní je: vnímat vlastní pocity a být k sobě navzájem ohleduplní.