Stavba století, nebo nejošklivějších budova světa? Z obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu je národní památka
Jedna z nejznámějších slovenských staveb – budova Slovenského rozhlasu - je od konce loňského roku národní kulturní památkou, informoval o tom ve středu tamní Deník N. Podle úřadu je budova výjimečnou stavbou středoevropské architektury.
Sídlo Slovenského rozhlasu známé také jako „obrácená pyramida“ vzniklo na papíře v roce 1967, dostavět se ho povedlo ale až o patnáct let později. Díky netradičnímu tvaru se okamžitě stalo jednou z nejvýraznějších budov slovenského hlavního města a jméno dalo například i rozhlasové talkshow Noční pyramida.
Podle slovenského památkového úřadu přesahuje dílo architektů Štefana Ďurkoviče a Štefana Svetka svými kvalitami národní význam. Ve své zprávě o budově také mluví jako o „neobyčejně silném architektonickém solitéru“.
Úřad také připomíná, že v roce 2001 se budova stala vítězem ankety Stavba století v kategorii občanské stavby. Názory se ale liší a v minulosti se „pyramida“ několikrát ocitla na zahraničních seznamech nejošklivějších staveb světa.
Do povědomí veřejnosti se dostala například v roce 2007, kdy na ní bez jištění vylezl francouzský „pavoučí muž“ Alain Robert. Ten tehdy přiznal, že lezení po železné venkovní kostře bylo těžší, než původně čekal.