Plánuju být co nejdál, říká komunistka Konečná. Kteří další politici neoslaví výročí sametové revoluce?
V neděli si Česko připomene třicáté výročí sametové revoluce, někteří politici se ale oslav nezúčastní. Například většina špiček KSČM stráví 17. listopad s rodinou, část strany potom půjde uctít památku událostí z roku 1939 k Hlávkově koleji. Doma zůstane ale i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). V Česku si nebude připomínat rok 1989 ani ministr životního prostřední Richard Brabec, který odjíždí na pracovní cestu do zahraničí.
Někteří politici se zúčastní slavnostního otevření výstavy v Národním muzeu nebo položí květiny na Národní třídě, jiní ale zůstanou s rodinou. Mezi ně patří i ministryně spravedlnosti. „Budu doma, věnovat se rodině a domácnosti,“ napsala serveru iROZHLAS.cz.
30 let poté: Vyzkoušejte si, jak dobře znáte porevoluční vývoj
Číst článek
Doma zůstane podle mluvčí strany Heleny Grossové i většina grémia KSČM. „Pan předseda (Vojtěch Filip – pozn. red.) bude slavit narozeniny své vnučky,“ řekla serveru iROZHLAS.cz. S rodinou by měl být o víkendu i místopředseda Stanislav Grospič. Oficiálního programu se nebude účastnit ani první místopředseda strany Petr Šimůnek nebo předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
V soukromí si připomene třicáté výročí sametové revoluce europoslankyně Kateřina Konečná. „Budu s rodinou a předpokládám, že budu někde na horách, protože má být úžasný víkend. Plánuju být co nejdál někde v přírodě, protože mám pocit, že mi to dá víc energie než cokoliv jiného,“ řekla serveru iROZHLAS.cz.
Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), který se v minulých dnech dostal do médií kvůli podezření z opsání části dizertační práce, bude s dalšími českými poslanci v Bělorusku v rámci mise OBSE jako pozorovatel při předčasných parlamentních volbách, které se v zemi konají. Připomínkových akcí se nezúčastní ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). „Máme setkání s přáteli od leva doprava, tak to probereme,“ napsal.
Jedinou oslavou, kterou pražští komunisté plánují, je připomínka Mezinárodního dne studenstva, tedy 17. listopadu, u Hlávkovy koleje, kterou organizuje poslankyně Marta Semelová. Uctít památku tragických událostí roku 1939 přijde i Josef Skála. „Položíme květiny u Hlávkovy koleje, z níž okupační moc hnala studenty na popraviště nebo do koncentráku,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.
Na pracovních cestách
Na zahraniční cestu kromě Ondráčka jede tuto neděli i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Místo oslav odlétá v sobotu na dlouhodobě plánovanou misi Svazu průmyslu a dopravy do Malajsie a Vietnamu. „Možná zajdu v sobotu na Národní třídu a rozhodně se tam stavím, až se vrátím,“ dodal.
Než se rozkoukali, přišel Palachův týden a listopad. Dokument Ročník 89 mapuje život studentů herectví
Číst článek
Se zahraničním výborem odjíždí i místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. „Jedeme se zahraničním výborem na pracovní cestu na Nový Zéland a do Austrálie. Na těch místech si pochopitelně 17. listopad budeme připomínat, protože tam jsou všude čeští krajané,“ vysvětlil Veselý důvod své nepřítomnosti s tím, že má v zahraničí naplánovaná celkem čtyři setkání s Čechy.
Národní třída i muzeum
Zbytek grémia ČSSD podle mluvčí strany Barbory Gavendy výročí oslaví. Například ministr vnitra a předseda strany Jan Hamáček, ministr kultury Lubomír Zaorálek i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se dopoledne sejdou u obchodního domu Máj, kde k památníku položí květiny a přejdou na Národní třídu. V Praze ale budou chybět dva místopředsedové sociálních demokratů. Michal Šmarda se účastní akcí v Novém Městě na Moravě, kde je zároveň starostou, a Roman Onderka uctí památku v Brně.
Hamáček pak bude stejně jako někteří další členové vlády pokračovat do Národního muzea, kde se otevírá výstava Sametová revoluce. Na tu se přijde podívat i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministryně financí Alena Schillerová (ANO), ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) nebo premiér Andrej Babiš (ANO).
„Budu mít projev v Národním muzeu, ve kterém řeknu vše, co považuji za vhodné,“ sdělil premiér Radiožurnálu. Odpoledne premiér odjíždí na Slovensko, kde položí věnce k památníku Brána svobody a zavítá i na galakoncert.
Loni šel Babiš vzpomenout na listopadové události roku 1989 i na Národní třídu, kde dal těsně po půlnoci věnec k pamětní desce. Nejen jeho květina nakonec skončila v odpadkovém koši, stejně dopadl i pugét prezidenta Miloše Zeman.
Ten se letos vydá k našim východním sousedům. Oslav v Praze se neplánuje zúčastnit, už v září řekl v rozhovoru pro Blesk, že si doma „zapálí svíčku.“