Babiš: Pokud to neudělá někdo jiný, navrhnu odvolání Ondráčka z čela komise pro kontrolu GIBS
Předseda vlády v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na svém facebookovém profilu napsal, že nesouhlasí se zvolením komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sil (GIBS). V případném hlasování o jeho odvolání z funkce by hlasoval pro. A pokud návrh nikdo nepodá, ujme se toho sám.
Zdeněk Ondráček byl do čela komise zvolen v pátek poté, co ve druhém kole tajné volby porazil Zuzanu Majerovou Zahradníkovou z ODS. Dostal o jeden hlas víc, než bylo nutné ke zvolení. Volilo ho 79 poslanců, hlasů potřebných ke zvolení bylo 78.
Andrej Babiš na začátku svého vyjádření uvedl, že je důležité, že v komisi nebude Ondráček sedět sám. Své zástupce tam má většina stran. To, že byl Ondráček do čela této komise zvolen, Babiš považuje za nešťastné, avšak tvrdí, že jeho hnutí za to zodpovědné není.
Předseda KSČM nechápe protesty proti Ondráčkovi. Kritici podle něj 'prokazují, že nejsou demokraté'
Číst článek
„Dohodou VŠECH stran ve sněmovně připadla pozice předsedy na KSČM. Ti nominovali Zdeňka Ondráčka. Byli jsme, jak víte, proti. Opakovaně. Třikrát nebyl zvolen. Žádali jsme je, ať nominují jiného kandidáta. Vyzývali jsme je. Nevyhověli nám,“ napsal předseda hnutí ANO ve statusu, který na sociální síti zveřejnil v neděli večer.
Dále uvedl, že z poslaneckého klubu hnutí ANO pro Zdeňka Ondráčka hlasovala zhruba polovina členů. On sám by ho prý rád vyzval, ať se omluví, nebo ať rezignuje.
Podle vlastních slov je zvědavý, zda poslanci tzv. Demokratického bloku Ondráčko odvolání navrhnou. Pokud ano, on sám prý bude hlasovat pro jeho odvolání.
Páteční volby se ale premiér v demisi nezúčastnil. „Sám jsem se omluvil, nechtěl jsem být u toho. Já vím, moje chyba, měl jsem být asi důraznější, když jsme se o tom bavili na klubu, měl jsem kolegy víc přesvědčovat. Omlouvám se,“ uvedl ke své absenci.
Tentokrát by prý klub hnutí ANO přesvědčil, aby svorně hlasoval proti Ondráčkovi. Pokud by nastala situace, že by odvolání nikdo nenavrhl, je ochoten udělat to on sám.
Chybějící poslanci
„Polovina znamená 33 poslanců. Ve sněmovně bylo přítomno 30 poslanců za SPD a KSČM. S našimi by tedy dali dohromady nějakých 63 hlasů. A to by Ondráčkovi ke zvolení nestačilo. Takže je jasné, že byl zvolen i hlasy takzvaného Demokratického bloku,“ upozornil Babiš na omluvenky opozičních poslanců.
Z klubu TOP 09 chyběli tři poslanci, sociální demokracie postrádala osm zákonodárců, Piráti šest.
Reakce politiků
Předseda ODS Petr Fiala v neděli večer na twitteru napsal, že odvolání Ondráčka navrhne. „Společně máme 103 hlasů, pojďme do toho,“ vzkázal Babišovi.
Podobný záměr vyjádřil i první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
K Ondráčkovi se vyjádřil i europoslanec a bývalý člen hnutí ANO Pavel Telička, který se s Babišem nerozešel úplně v dobrém.
První místopředseda STANu Vít Rakušan upozornil na fakt, že Babiš sám se hlasování nezúčastnil, útočil však na poslance tzv. Demokratického bloku.
Ondráčkova minulost
Části poslanců vadilo působení Zdeňka Ondráčka za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti antirežimním demonstracím, například během tzv. Palachova týdne v lednu 1989.
V listopadu 1989 byl připraven jako posila při zásahu na Národní třídě v Praze, který odstartoval pád komunistického režimu v tehdejším Československu.