Sněmovní výbor řešil vydání Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo. Příznivci hnutí Chcípl pes přišli demonstrovat

Příznivci hnutí Chcípl pes přišli na pražském Malostranském náměstí demonstrovat za vydání expremiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. V chladném počasí se jich sešlo několik desítek. O Babišově vydání jednal v nedalekém sídle Poslanecké sněmovny její mandátový a imunitní výbor. Případ se týká údajného dotačního podvodu při výstavbě Čapího hnízda. Babiš vinu odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku.

Praha (Aktualizováno: 12:03 18. 1. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci hnutí Chcípl pes přišli ke sněmovně vyzvat k vydání expremiéra Andreje Babiše (ANO)

Příznivci hnutí Chcípl pes přišli ke sněmovně vyzvat k vydání expremiéra Andreje Babiše (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru vyslechli k případu Čapí hnízdo státního zástupce Jaroslava Šarocha. Na jednání strávil zhruba půlhodinu.

Expremiér Andrej Babiš, o jehož vydání k trestnímu stíhání Šaroch žádá a který byl také pozván, před poslance nedorazil. Zúsčastnit se nepovažoval podle svých slov za přínosné, své argumenty prý už dříve přednesl. Výbor nakonec Babišovo vydání plénu sněmovny doporučil. 

Sněmovní imunitní výbor doporučil vydání Andreje Babiše ke stíhání v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

Krátce poté, co sněmovní výbor začal jednat, přišli demonstranti do blízkosti sněmovní budovy. Skandovali „Vydejte Babiše“ a pískali. Měli české vlajky a transparenty s Babišovým portrétem a nápisy „Babiš zadržen“ či „Sorry jako“.

Protestující na několik minut zablokovali Nerudovu ulici. Snažili se dostat i dále do Sněmovní ulice, tam je ale policisté nepustili.

Účastníci demonstrace se tak vrátili na Malostranské náměstí. V 10.15 se znovu snažili dostat ke sněmovně s pokřikem „Babiše za mříže“, bubnováním, hrkačkami a sirénami. Dohlížela na ně policie, na místě měla šest aut s majáčky a dvě dodávky.

Když se jim to nepovedlo ani napotřetí, tak místopředseda hnutí Jiří Janeček akci zhruba před 11.00 ukončil.

Zákon o právu shromažďovacím zakazuje demonstrace v blízkosti budov Parlamentu a jmenuje konkrétní ulice, kde se shromáždění konat nesmějí. Sněmovní ulice je jednou z nich.

Případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát. Kromě předsedy hnutí ANO je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok.

Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme