Centrum Prahy se vylidňuje. Může za to Airbnb, shodují se politici a chtějí regulaci

Pronajímání bytů přes Airbnb zatěžuje ostatní uživatele, vlastníky nebo spoluvlastníky nemovitostí, uvedl ve středu pražský radní pro bydlení Radek Lacko z hnutí ANO. Negativními projevy je kromě hluku v nočních hodinách zvýšení nákladů na úklid a osvětlení společných prostor či provoz výtahu. Zvýšené náklady dopadají neoprávněně na ostatní obyvatele domu, dodal Lacko.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka z mobilní verze aplikace Airbnb.

Ukázka z mobilní verze aplikace Airbnb. | Foto: Reprofoto Airbnb | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Využívání této platformy nelze v současnosti kontrolovat,“ upozornil Lacko. V případě magistrátních bytů město kontroluje, zda nejsou neoprávněně pronajímané. Pokud k tomu dochází, magistrát ukončuje nájem, což někdy doprovází soudní vyklizení bytu.

Podle náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petry Kolínské (Zelení/Trojkoalice) v 80 procentech případů pronájmu přes Airbnb nejde o sdílenou ekonomiku, ale o podnikání, které není zdaněno odpovídající výší.

Berlín jako inspirace?

Regulace by podle Kolínské měla vrátit na trh byty pro trvalé bydlení a zároveň neochudit město o příjmy z turismu, které by získalo standardním ubytování turistů. „Inspirací může být Berlín, kde majitelé nemovitostí mohou přes služby jako Airbnb nadále krátkodobě pronajímat pouze pokoje, nikoli celé byty či domy,“ uvedla Kolínská s tím, že v Praze je nejčastěji nabízen celý byt.

Podvodníci lákají z lidí peníze prostřednictvím falešných inzerátů. Zneužívají jméno webu Airbnb

Číst článek

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se v červenci shodli na potřebě regulace v oblasti sdílené ekonomiky. Vzhledem ke končícímu funkčnímu období vlády by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli ministři připravit podklady svým nástupcům, aby ti mohli učinit legislativní změny.

Problémy rezidentů se službou Airbnb sleduje například radnice Prahy 1. Podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) v poslední době radnice zaznamenala řadu stížností na provozovatele Airbnb souvisejících zejména s hlukem a nepořádkem, který způsobují ubytovaní turisté.

Radnice podle Lomeckého nemá možnost proti tomu zasahovat. Narušení občanského soužití řeší městská či státní policie a ze strany městské části může ubytovatele zkontrolovat pouze živnostenský odbor.

Služba Airbnb změnila trh s bydlením. Nechceme tady skanzen, varují politici z Prahy 1

Číst článek

Vylidněné centrum

V hlavním městě je přes Airbnb nabízeno zhruba stejně lůžek jako v hotelech a penzionech. To podle kritiků vede k vylidňování města, protože pronajímání bytů turistům na několik dní zhoršuje dostupnost bydlení pro rezidenty.

V červnu bylo prostřednictvím Airbnb v Praze 1 nabízeno z celkového počtu 15 tisíc bytů 3500. Z nich pouze u 427 bytů radnice evidovala odvádění povinného poplatku za pobyt.

Loni se v Česku přes Airbnb ubytovalo 710 tisíc zahraničních turistů, což je meziroční růst o 59 procent. Průměrná délka pobytu byla tři dny. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme