Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Češi stále podceňují chřipku a nenechávají se očkovat

Právě v těchto dnech je podle lékařů nejlepší doba na očkování proti chřipce. Podle Státního zdravotního ústavu se v České republice chřipka zatím vyskytuje jen ojediněle. Očkuje se už od poloviny září, zájem ale není velký.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení

Nachlazení | Foto: Kateřina Křenová

Tradičně se nechá očkovat zhruba pět procent lidí, průměr v Evropské unii je přitom 22 procent. Mnozí lékaři jsou z takových čísel nešťastní.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula si myslí, že na vině jsou i zmatky kolem prasečí chřipky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jaký je letos zájem o vakcíny proti chřipce

„Pandemie nám příliš nepomohla, protože po pandemii řada lidí začala uvažovat o tom, že vlastně není nutné se vůbec nechat očkovat, že chřipka je vcelku nezávažné onemocnění, ale to vůbec není pravda. Myslím si, že teď máme problém s tím, abychom plnili evropská doporučení, která tady máme, a my se v tuto chvíli nejsme schopni dostat někam ke 30 procentům, což je jakási hranice, jak by populace měla být proočkována,“ vysvětluje.

V letošní vakcíně jsou přítomny dva typy chřipky A, z toho jeden prasečí, a jeden typ B. Kombinace je stejná jako v loňském roce a předpokládá se, že zůstane i příští rok na podzim.

Termín, do kdy se mohou nechat zájemci naočkovat, se váže na rozšíření chřipky v populaci. „Záleží na epidemiologické situaci. My jsme závislí samozřejmě na spolupráci s epidemiologickými stanicemi. Dokud nejsou příznaky chřipky rozšířené v republice, dokud není vyhlášená epidemie, pokračuje očkování. Zažili jsme, že se dokonce očkovalo i v lednu,“ potvrzuje praktická lékařka Alexandra Horáková.

Kvůli smogu se daří respiračním infekcím

V souvislosti se smogem sice výrazně nepřibylo chřipky, ve znečištěném vzduchu se ale daří bakteriím a virům, s týdenním zpožděním se proto u lidí mohou objevit respirační infekce.

Hlavně v dětských ordinacích tak přibývá rýmy, kašle, bolestí v krku, ale i zápalů plic a zánětů průdušek. Víc infekcí hlásí také lékaři pro dospělé.

„Přicházeli lidi se zvýšenou teplotou, rýmou, kašlem, s vykašláváním, únavou... To se liší od chřipky, kdy je vysoká teplota 39 stupňů, schvácenost, suchý dráždivý kašel a nebývá většinou přítomná rýma,“ dodává Horáková.

Vláda před časem doporučila zdravotním pojišťovnám, aby vakcínu proti chřipce platili nejen seniorům a chronicky nemocným, ale všem dospělým.

Lenka Militká, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme