Češi stále podceňují chřipku a nenechávají se očkovat
Právě v těchto dnech je podle lékařů nejlepší doba na očkování proti chřipce. Podle Státního zdravotního ústavu se v České republice chřipka zatím vyskytuje jen ojediněle. Očkuje se už od poloviny září, zájem ale není velký.
Tradičně se nechá očkovat zhruba pět procent lidí, průměr v Evropské unii je přitom 22 procent. Mnozí lékaři jsou z takových čísel nešťastní.
Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula si myslí, že na vině jsou i zmatky kolem prasečí chřipky.
Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jaký je letos zájem o vakcíny proti chřipce
„Pandemie nám příliš nepomohla, protože po pandemii řada lidí začala uvažovat o tom, že vlastně není nutné se vůbec nechat očkovat, že chřipka je vcelku nezávažné onemocnění, ale to vůbec není pravda. Myslím si, že teď máme problém s tím, abychom plnili evropská doporučení, která tady máme, a my se v tuto chvíli nejsme schopni dostat někam ke 30 procentům, což je jakási hranice, jak by populace měla být proočkována,“ vysvětluje.
V letošní vakcíně jsou přítomny dva typy chřipky A, z toho jeden prasečí, a jeden typ B. Kombinace je stejná jako v loňském roce a předpokládá se, že zůstane i příští rok na podzim.
Termín, do kdy se mohou nechat zájemci naočkovat, se váže na rozšíření chřipky v populaci. „Záleží na epidemiologické situaci. My jsme závislí samozřejmě na spolupráci s epidemiologickými stanicemi. Dokud nejsou příznaky chřipky rozšířené v republice, dokud není vyhlášená epidemie, pokračuje očkování. Zažili jsme, že se dokonce očkovalo i v lednu,“ potvrzuje praktická lékařka Alexandra Horáková.
Kvůli smogu se daří respiračním infekcím
V souvislosti se smogem sice výrazně nepřibylo chřipky, ve znečištěném vzduchu se ale daří bakteriím a virům, s týdenním zpožděním se proto u lidí mohou objevit respirační infekce.
Hlavně v dětských ordinacích tak přibývá rýmy, kašle, bolestí v krku, ale i zápalů plic a zánětů průdušek. Víc infekcí hlásí také lékaři pro dospělé.
„Přicházeli lidi se zvýšenou teplotou, rýmou, kašlem, s vykašláváním, únavou... To se liší od chřipky, kdy je vysoká teplota 39 stupňů, schvácenost, suchý dráždivý kašel a nebývá většinou přítomná rýma,“ dodává Horáková.
Vláda před časem doporučila zdravotním pojišťovnám, aby vakcínu proti chřipce platili nejen seniorům a chronicky nemocným, ale všem dospělým.