Univerzita upravila režim centra, kde studentky svlékaly podprsenky. Nabízí kontrolu ručními skenery

Česká zemědělská univerzita (ČZU) před začátkem nového akademického roku upravila opatření v testovacím centru Provozně ekonomické fakulty. Reagovala tak na situace, kdy detektor kovu před vstupem do centra zachytil kostice v podprsenkách studentek, které byly okolnostmi donuceny si pro napsání testu podprsenku svléknout. Na případy upozornil loni server iROZHLAS.cz. Škola nadále nepřipouští, že by ke svlékání podprsenek v centru docházelo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká zemědělská univerzita v Praze

Česká zemědělská univerzita v Praze | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Všechna opatření byla provedena,“ tvrdí univerzita v souvislosti s úpravou režimu testovacího centra. Podle prohlášení děkana Provozně ekonomické fakulty Tomáše Šubrta tak dnes mají studenti v centru možnost zkontrolovat se samostatně ručním skenerem. Vyučující zase musí vypsat alespoň jeden termín zkoušky mimo testovací centrum v klasické učebně.

Testovací centrum PEF ČZU

Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity otevřela vlastní testovací centrum v roce 2015. Prezentuje ho jako „místo, které ji posouvá do čela mezi lídry elektronického testování znalostí“. Dnes v něm studenti skládají většinu zkoušek.

Algoritmus studentům přiřadí jeden ze 67 počítačů, studenty hlídá „množství kamer“, včetně jedné přímo v monitoru. Do místnosti je zakázáno vnášet například mobily, kalkulačky nebo kovové předměty, škola tak chce zabránit možným podvodům studentů.

Věci si studenti odkládají do skříněk na padesátikorunovou zálohu, během testování dohlíží na studenty dozor fyzicky i přes kamerové záznamy.

O nově zavedenou povinnost vyučujících podle školy není mezi studenty velký zájem. „Na základě informací od vedení fakulty se jednalo o jednotky případů studentů. Kteří možnost využili. V naprosté většině případů studenti neměli zájem o jiný způsob zkoušení,“ tvrdí.

Podle studentek škola skutečně nějaké změny zavedla, s tím, co škola uvádí, se ale shodují jenom částečně. „Podle kamarádky termíny mimo centrum vypsali, já to ale ještě nezažila,“ tvrdí Veronika (redakce identitu citovaných studentek zná, na jejich žádost ji ale nezveřejní).

„Škola v minulém semestru nahrála instruktážní video, jak má student vcházet dovnitř a na Moodlu máme více viditelný řád centra,“ potvrzuje Sofie.

Po zkušenosti z minulého akademického roku, kdy si podprsenku musela svléknout, už ale raději neriskuje. „Mám úzkosti jen co slyším ‚testovací centrum‘. A co si budeme, vstup dovnitř s konkrétním druhem spodního prádla už ani nebudu riskovat,“ uzavírá.

Případy svlékání

Server iROZHLAS.cz loni v prosinci upozornil na případy studentek, které si pro vpuštění k testu musely svléknout podprsenku. Bezpečnostní rámy totiž zachytily kovové kostice a obsluha centra nemohla studentky pustit dál, dokud neodstranily příčinu aktivace rámů.

K testu jen bez podprsenky. Studentky ČZU se musely před zkouškou svlékat, rektor svolá etickou komisi

Číst článek

Škola svolala etickou komisi, existenci případů však odmítla, přestože se vzápětí objevily další případy. Děkan Šubrt později v rozhovoru připustil, že k situacím došlo, označil je ale za „nedopatření“, která vznikla tím, že studentky přišly k testu na poslední možný termín.

Univerzita tvrdí, že přísná opatření zavedla v souvislosti s „nelegálním obchodem s podváděním u zkoušek“. „Uvědomujeme si, že existuje tlak na zrušení bezpečnostních rámů ze strany cizojazyčných skupin, které nelegální obchod s podváděním u zkoušek organizovaly a které jsme odhalili. Rozhodli jsme se tomuto tlaku neustoupit, protože výsledky jasně ukazují, že jsme podvodná jednání úspěšně překazili,“ vysvětluje škola, proč odmítá režim v centru rozvolnit.

Studentky si mimo jiné stěžovaly také na to, že nevědí, s kým by měly problém řešit nebo na koho se obrátit s případnou stížností. Škola se odvolává na možnost kontaktování Etické komise, letos také nově transformovala Centrum poradenských služeb, kde uvádí, jak postupovat pro zajištění sociálního bezpečí studujících. V případě nepříjemných situací v testovacím centru ale škola studující proaktivně neoslovila, aby s nimi problém řešila.

„Na základě medializace případu jsme zaznamenali jen několik případů provokativního i jinak nevhodného chování vůči dozoru testovacího centra a neopodstatněné výhrůžky vedení fakulty, protože si neúplné, bulvarizované či jinak deformované informace někteří studenti a rodiče vyložili nesprávně,“ hájí se univerzita.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme