Jablka dražší než mandarinky. Sklizeň bude nejnižší za posledních šest let, hlásí ovocnáři
Evropa se letos potýká s nedostatkem jablek. Jarní mrazy poškodily nejen českou, ale i zahraniční úrodu. Pokud bychom porovnávali ceny pouze za měsíc září, neprodávali zemědělci nikdy v historii Česka jablka dráž než letos. Průměrná cena za kilogram je 13 korun a 40 haléřů, vyplývá z čísel Českého statistického úřadu. Ceny proto rostou i v obchodech.
Karel Dryák se na farmě Dryák ve středočeské obci Vítov zabývá mimo jiné pěstováním jablek.
Jablka dražší než mandarinky. Sklizeň bude nejnižší za posledních šest let, hlásí ovocnáři. Natáčel Ondřej Luštinec
„Letošní úroda byla velice skromná nebo skoro žádná. Poškodily nás jarní mrazíky, a co nedodělaly jarní mrazíky, tak o to jsme přišli kvůli krupobití," přibližuje pro Radiožurnál Dryák.
Zatímco běžná produkce farmy dělá zhruba 700 tun jablek ročně, letos jde podle Dryáka pouze o 50 tun.
Nejnižší sklizeň za šest let
Jarní mrazy poškodily úrodu v celém Česku, byť sklizeň není tak dramaticky nižší, jako v případě zmíněného pěstitele. Podle předsedy Ovocnářské unie České republiky Martina Ludvíka bude v celé zemi meziročně úroda nižší zhruba o 25 až 30 procent.
„Sklizeň bude nejnižší za posledních šest let. Nicméně sklizeň ještě není ukončená. Předpokládáme, že na řadě míst se bude sklízet zhruba do 5. až 10. listopadu," přibližuje Ludvík.
Pěstitelé se proti rozmarům počasí můžou bránit jen obtížně. Riziko jarního mrazu se u jablek podle Ludvíka pojistit nedá, pojišťovny ho nenabízejí.
Pomoci můžou některá technická opatření, která jsou ale drahá. Jde například o budování protimrazových závlah, kde je navíc potřeba vydatný vodní zdroj, což je na řadě míst problém.
Další možností je promíchávání vzduchu pomocí stacionárních vrtulí. Velmi účinné je pálení svící v ovocných sadech v době mrazu, ale jedna taková mrazivá noc vyjde podle Ludvíka běžně na 30 až 40 tisíc korun.
Mrazy přitom poškodily úrodu nejen v Česku, ale napříč Evropou. „Je třeba říct, že Česká republika i v normálních letech není u konzumních jablek soběstačná, minimálně padesát procent spotřeby konzumních jablek dováží. Nicméně mráz nechodí po hranicích, ale jde napříč Evropou a letošní rok byl velmi špatný pro řadu pěstitelů v Evropě. Normální sklizeň jablek v Evropské unii je zhruba dvanáct milionů tun a ta letošní se předpokládá jenom o něco málo vyšší než je devět milionů," doplňuje předseda Ovocnářské unie.
Jablečných sadů v Česku ubývá, tvrdí ovocnáři
Jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu, jablka se do Česka dovážejí zejména z Itálie a Polska. V posledních letech navíc jablečných sadů v Česku výrazně ubývá.
„Důvodem byl především rok 2014 a zavedení ruského embarga na dovoz ovoce a zeleniny, kdy zejména polští pěstitelé nebyli schopni uplatnit až jeden milion tun jablek na ruském trhu. Dodávají je do ostatních zemí v rámci Evropské unie a výrazně tím snižují cenu,“ vysvětluje pro Radiožurnál Ludvík.
„Pěstitelé na to reagovali tak, že začali omezovat produkci, nerentabilní produkci. Za poslední tedy zhruba čtyři roky nám poklesla výměra jabloňových sadů z 9000 hektarů na 7000 hektarů," dodal.
Ceny jablek kvůli neúrodě rostou
Kvůli neúrodě je teď ale v Evropě jablek nedostatek. Navíc čeští zákazníci mají zvlášť v posledních letech o domácí produkci zájem, říká i pěstitel Dryák, který dodává především do obchodních sítí.
„Posledních pět let začínají brát zákazníci české pěstitelství v potaz. A určitě to české zboží chtějí," říká Dryák.
Vanilka je dražší než stříbro. Kilogram přijde až na 20 tisíc korun
Číst článek
Ceny jablek v obchodech kvůli neúrodě rostou. „Podle posledních zářijových údajů stála jablka 32 korun a 75 haléřů. Loni ve stejném měsíci byla jablka o necelé tři koruny levnější," upřesňuje mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.
Přestože už v minulosti byla dražší, v samotném měsíci září zemědělci jablka nikdy tak draze neprodávali. Navíc v září oproti srpnu zpravidla jablka zlevňují, letos je ale trend opačný.
Jen během jednoho týdne v první polovině října podle Státního zemědělského intervenčního fondu některé odrůdy jablek u zemědělců zdražily o téměř 10 procent.
Ceny jablek tak rychle rostou i v obchodech a v supermarketech dnes běžně najdete kilo mandarinek o zhruba deset korun levnější než u jablek, i když vždy samozřejmě záleží na odrůdě. Levnější jsou i banány.