Nejvyšší soud zamítl Baldovo dovolání. Důchodce, který kácel stromy na železnici, si odsedí čtyři roky
Nejvyšší soud ve středu odmítl dovolání důchodce Jaromíra Baldy. Ten dostal čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici v roce 2017. Balda pokácel stromy na koleje v nepřehledných úsecích u Mladé Boleslavi a u Bezděsu. Vlaky do kmenů narazily rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině a jen náhodou se nikdo nezranil. Příznivec SPD tak chtěl vyvolat strach z islámu a migrační vlny. Rozhodnutí Nejvyšší soud oznámil na úřední desce.
Podle obhajoby měl být Balda souzen jen za obecné ohrožení, nikoliv za terorismus, s tím ale Nejvyšší soud nesouhlasil. „Ve shodě se státním zástupcem a rozsudky nižších soudů Nejvyšší soud konstatoval, že zde byly jednoznačně naplněny znaky zvlášť závažného zločinu teroristického útoku,“ uvedl mluvčí soudu Petr Tomíček.
Jen desetina teroristických útoků je neúspěšná. Kterým skupinám plán nevyjde nejčastěji?
Číst článek
Soud také připomněl, že Balda vystavil cestující a posádku vlaku nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví. „Takovými útoky, lokalizovanými do nepřehledného místa trati, chtěl současně závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo, když předstíral (letáky pohozenými na místě činu), že se jedná o akt islamistických teroristických skupin,“ uvedl Tomíček.
Sympatizant SPD Balda nastražil první strom počátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou. Druhý porazil o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Vlaky do kmenů narazily rychlostí 74 a 67 kilometrů v hodině.
V okolí pokácených stromů zanechal Balda letáky se zvoláním „Alláhu akbar!“ (arabsky Bůh je veliký). Další obdobné tiskoviny, v nichž se snažil špatnou češtinou vzbudit zdání, že je psali vyznavači islámu, pak rozesílal do schránek a rozvěšoval na veřejných prostranstvích.
‚Zjevně naivní text‘
V dovolání Baldovi nepomohlo ani tvrzení, že letáky měly „zjevně naivní text“. Nejvyšší soud citoval pasáže, ve kterých se píše o semtexu, zbraních s laserovou optikou nebo zabití všech nevěřících.
Jisté nedostatky zjistil Nejvyšší soud v odůvodnění verdiktu. Podle Tomíčka ale nebyly tak závažné, aby bylo nutné rozhodnutí zrušit. Balda by nyní mohl teoreticky ještě podat ústavní stížnost, musel by ale argumentovat porušením základních práv.
Vrchní soud Jaromíru Baldovi nevyhověl. Čtyřletý trest vězení přezkoumá Nejvyšší soud
Číst článek
Balda se k činům doznal. Mimo jiné uvedl, že jej pronásledovaly hrůzné sny o migrantech. Podle verdiktu se muž musí podrobit ambulantnímu psychiatrickému léčení. Jednal prý pod vlivem léků, ale také zpráv v televizi a vyjádření některých politiků.
Seniorovi hrozilo pět až 15 let odnětí svobody. Středočeský krajský soud mu v lednu ve shodě s přáním státního zástupce uložil trest pod spodní hranicí sazby, a to proto, že Baldova příčetnost byla při obou skutcích zmenšená. Muž podle psychiatra trpí organickou poruchou osobnosti, která ovlivňuje jeho chování a mimo jiné mu zhoršuje úsudek. Rozsudek pak potvrdil i vrchní soud.