Babiš nesouhlasí s Prymulou. ‚Promořování populace si neumím představit,‘ říká premiér

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda nemění strategii v boji proti koronaviru a nechystá se jít cestou postupného promořování populace. Babiš v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že proces promořování považuje za riskantní a že nyní není tento postup na stole. Zároveň zdůraznil, že není epidemiolog a že hlavní slovo budou mít odborníci. Premiér také vyzval lidi, aby v průběhu Velikonoc nepodceňovali bezpečnostní opatření proti koronaviru.

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 14:13 6. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V rozhovoru pro DVTV řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula: „Kdyby byl na obzoru lék, držel bych tvrdá opatření třeba tři měsíce. Ale lék na cestě není, proto se stát ekonomicky rozběhne a budeme populaci řízeně promořovat.“ Je to změna naší strategie v boji s koronavirem?
Já myslím, že není. Já jsem byl překvapen. Pan náměstek to řekl, samozřejmě je to jeho názor. Já si to neumím ani představit, my jdeme cestou eliminace a boje proti nákaze. To znamená, že připravujeme projekt chytré karantény.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s premiérem Andrejem Babišem, se kterým mluvil Radiožurnál

Já myslím, že výsledky nám dávají za pravdu. To promořování, ano samozřejmě o tom byly nějaké názory, já myslím, že tak začínala Velká Británie i Švédsko, mluvilo o tom Německo, ale já myslím, že je to velice riskantní. Já samozřejmě nejsem epidemiolog, určitě to musí ústřední epidemiologická komise posoudit.

Když si to jako vláda neumíte představit, znamená to, že vaše vláda tímto směrem nepůjde?
Prosím vás, já mluvím teďka za sebe. Já nejsem epidemiolog a my jsme tady dali jasnou strategii boje proti viru. Myslím, že naše výsledky nejsou špatné. Chtěl bych poděkovat všem, že jsou disciplinovaní, že skutečně Češi to respektují, že se podle toho chovají všichni i v jiných zemích, kde lidé nejsou úplně disciplinovaní.

A taky vlastně nesouhlasili s tím, co jsme řekli, že povinně máme nosit ty roušky a mít zakrytý nos a ústa. A ukázali jsme celému světu, jak jsme šikovný národ a kreativní a zvládli jsme to.

Takže já myslím, že jsme na dobré cestě, v této chvíli neměníme strategii. Takže uvidíme, co to přinese. Teď je na stole projekt chytrá karanténa. A ano, já jsem četl různé teorie o tom promořování, ale nikdo to nikdy ještě nevyzkoušel. Teď to skutečně není na stole.

Vláda rozhodla o otevření venkovních sportovišť či hobby marketů, možné bude i vycestovat

Číst článek

Prymula v té souvislosti říká, že data z Číny nejsou úplně korektní. I vy máte informace o tom, že z Číny nepřicházejí relevantní údaje?
Já skutečně tahle data neposuzuju, my se inspirujeme samozřejmě v zemích, kde to fungovalo. To znamená Jižní Korea, Singapur, Hongkong, Tchaj-wan, ale i z Číny. Samozřejmě naši experti komunikují a jaká data oni dávají nebo nedávají... Samozřejmě v tom mediálním prostoru nebo na sítích jsou různé informace, ale v této chvíli nejsem schopen se k tomu vyjádřit a myslím, že to není ani teď důležité.

Důležité je, abychom porazili ten vir, abychom skutečně zploštili tu křivku, ten nárůst nakažených lidí u nás. Očekává se peak (vrchol, pozn. red.) koncem dubna, proto určitě budeme prosit naše spoluobčany, aby zkrátka byli tolerantní a aby v rámci Velikonoc byli disciplinovaní a dodržovali ta opatření, která jsme přijali.

Kdo nakonec rozhodne?

Vy jste zmiňoval také možné uvolňování zákazů, otevření dalších obchodů, některých sportovišť a podobně. Jenže vicepremiér a šéf ústředního krizového štábu z ČSSD Jan Hamáček je spíše proti. A tak se ptám, na čí straně je doporučení epidemiologů a kdo o tom nakonec rozhodne?
Budeme o tom dnes (v pondělí, pozn. red.) diskutovat, samozřejmě to je představa ministra Karla Havlíčka. My jsme dostali plno žádostí od lidí, vnímáme požadavky matek hlavně co se týká papírnictví, dále kočárky a autosedačky, dětský textil, obuv. Otevřeli jsme hobby markety a železářství pro živnostníky, teď uvažujeme o tom, že bychom to otevřeli pro všechny občany.

Samozřejmě by to bylo za velice tvrdých opatření, kdy by museli skutečně všichni dodržovat odstupy dva metry, kde by zaměstnancům před směnou musela být měřena teplota. To je k debatě.

Francie se na nás obrátila s žádostí o pomoc s hospitalizací svých pacientů. Vzhledem k dostatečné kapacitě jsme jim vyhověli. 6 z nich by mělo být transportováno do @FN Brno. Po Itálii, Španělsku a Slovinsku je to další evropská země, které rádi pomůžeme.

16:41 – 05. 04. 2020

53 1319

My jsme jasně řekli, že pokud by to nastalo, tak to bude od čtvrtka, a rozhodneme o tom ve středu dopoledne na základě posledních výsledků. 

Já rozumím, že někteří lidé na nás tlačí, ale je potřeba to vydržet. Uvidíme, jak to nakonec bude, hlavní slovo mají epidemiologové. Veškerá rozhodnutí vlády jsou na základě odborníků.

A podle čeho se tedy vybírají oblasti, které jde uvolnit, a které ne?
To, co se teď navrhuje, je víceméně podle toho... to procento, které se teď navrhuje... v porovnání s tím, co jsme nechali otevřené. To znamená hlavně potraviny, léky, drogerie a další věci.

To, co je teď na stole, je skutečně minimální. Ale je to hlavně apel občanů kvůli dětem. Samozřejmě chceme uvolnit a dát nějaká lepší pravidla sportování v přírodě. Lidé píšou, proč by nemohly být otevřené opravny kol a tak dále? Takže bude to k debatě. Samozřejmě to není rozhodnuto a uvidíme, jak to ve finále dopadne.

Velikonoce a hezké počasí

Máme teď před sebou Velikonoce, předpověď slibuje hezké počasí. Pane premiére, neobáváte se toho, že lidé najednou podcení tu ochranu a že bychom my jako Česko mohli čelit druhé vlně nákazy?
Já doufám, že ne. Myslím, že naši lidé jsou disciplinovaní a zodpovědní vůči sobě a vůči rodině – jde o zdraví nás všech. Když to vidím v porovnání s jinými zeměmi, tak si myslím, že naši lidé jsou skutečně zodpovědní. Byla by škoda to teď nějakým způsobem pokazit, a pokud by se stalo, že by se po Velikonocích ta nákaza vychýlila špatným směrem, tak by to bylo obrovská škoda. Protože potom bychom samozřejmě museli přijmout tvrdší opatření a to bychom nechtěli.

Zmínil jste projekt chytrá karanténa. Máte na průběh tohoto projektu dostatek kapacit? Mám na mysli odběrná místa, laboratoře a podobně.
Právě teď jsem měl hodinu rozhovor s lidmi, kteří to řeší. Je to velice sofistikovaný a složitý systém, my v této chvíli máme asi 74 laboratoří. Podle vyjádření ministra zdravotnictví je tam údajně kapacita až 10 tisíc vzorků. Samozřejmě jsou tam logistické problémy, zaměstnanci hygieny nemají až takové zkušenosti s těmi IT systémy, s trasováním, takže probíhají intenzivní rozhovory.

Teď byl jmenován pan Hajdúch z lékařské fakulty a fakultní nemocnice Olomouc šéfem těchto laboratoří. Jedná s armádou, která by mohla mít velkou robotickou kapacitu, že by se postavily nějaké vojenské mobilní laboratoře, které jsou součástí mobilních nemocnic, v nich by probíhala první část procesu.

Takže je to relativně složitý systém, na kterém se intenzivně pracuje, abychom to zvládli. Na to je potřeba ty hygieniky posílit. Jeden z členů týmu dnes školí asi 150 dobrovolníků, takže se mobilizuje i v rámci armády i v rámci lékařských fakult. Je to velice personálně náročné.

Jedním ze symbolů koronavirové pandemie jsou roušky. Pane premiére, uvažujete o tom, že tohle nařízení začnete postupně uvolňovat?
Ne, já si myslím, že k tomu není důvod. Ze strany epidemiologů jsem o tom neslyšel. Já myslím, že je to dobře, že jsme si na to zvykli, a je skvělé, že jsme to zvládli a dali příklad celému světu. Každý může vyčítat vládě, že jsme to nezařídili, ale my jsme to zařídili hlavně pro zdravotníky, to je to nejdůležitější. Žádná vláda na světě není schopna za tak krátký čas zařídit a objednat tolik roušek.

V porovnání s jinými zeměmi jsme se dostali do situace, kdy jiným pomáháme, my jsme Slovinsku poskytli asi milion roušek, Španělsku a Itálii ty ochranné obleky, teď jsme projevili solidaritu, když nás pořádala Francie, abychom pomohli s jejich pacienty tady v Brně, takže myslím si, že v porovnání s jinými se nám dostává občas i chvály, ale samozřejmě ne doma, protože doma na to nejsme zvyklí a ani to nečekáme. Myslím, že jsme na tom celkem dobře.

Do škol podle náměstka zdravotnictví vyrazí děti v půlce května a právě s rouškami. Znamená to, že se i po uvolnění restrikcí stanou běžnou součástí našich životů? Kde všude a na jak dlouho?
Já už jsem strašně opatrný… Veřejně jsem řekl nějaké zkušenosti ze Singapuru, Tchaj-wanu a dalších zemí, kde to zvládli a hned jsem byl kritizován, že tomu nerozumím. Ano, patrně naše děti jsou jiné než v asijských zemích.

Viděl jsem i průzkum, kde jsou rodiče spokojení, že jsou děti doma, že se učí a nevidí v tom až takový rozdíl. Viděl jsem to v České televizi, asi 52 %. Ostatní byli v pohodě. Mluvil jsem o nějakých systémech a principech, ale bylo mi řečeno, i odborná veřejnost se vyjadřovala, že je to nesmysl a že tomu nerozumím.

I když samozřejmě nejde o školství, ale hlavně o epidemii. Pan ministr mluví o polovině května, ale asi to nebude on, kdo o tom rozhodne. Musí to být kombinace ministerstva školství, ministra, školy, ale hlavně ministerstva zdravotnictví. Otázka je, jestli to ještě není brzy. Někteří lidé píšou, že nejlepší by bylo počkat na září. Uvidíme, jak se to vyvine. V této chvíli to není na stole, že bychom to řešili. Budeme to řešit po Velikonocích.

Někteří opoziční politici by dnes měli prezentovat pozměňovací návrhy k vládním předlohám. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury by měly OSVČ dostat 30 tisíc korun, nárok na příspěvek by měli mít všichni živnostníci a žádost o kompenzaci by mělo být možné podat online. ODS – je to pro vás přijatelné?
Opozice, která nezvládala řídit tuto zemi, ani když byl klid a nebyl žádný vir, může navrhovat. Jasně, tomu rozumím. Od počátku jsem apeloval na kolegy, abychom peníze dodali těm lidem, kteří byli poškození naším rozhodnutím na základě epidemie. Abychom to dodali rychle. Na začátku se to s OSVČ úplně nepovedlo, teď se to změní.

Není to jednoduché rozhodování, aby to bylo spravedlivé. Abychom to pokryli. Chceme pomoci všem. A stejné to bylo s kurzarbeitem, protože musí fungovat tak, aby firmy nepropouštěl. O to nám šlo, aby lidé nepřicházeli o práci. Podle ministryně Maláčové se to zatím neděje. V březnu byla nezaměstnanost asi 3 %. Uvidíme, jak to půjde dál.

Doufejme, že to nikdo nezneužije ten kurzarbeit. My budeme určitě vnímat veškeré návrhy opozice. Není to a priori, že když opozice něco řekne, že řekneme, že to je špatně. Diskutujeme s nimi. Měli jsme společné debaty přes videokonference a určitě to budeme vnímat.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že stát by měl pomoci drobným podnikatelům, kteří museli zavřít provozovnu tím, že jim uhradí náklady na nájemné.
Nájemné je velká položka. My jsme rozhodli o tom, aby když někdo neplatí nájemné, aby to nebylo důvodem, že nájemník zruší smlouvu. Že se to nějak posune. Můžeme o tom debatovat. Samozřejmě je to otázka peněz, ale dodáváme peníze různou formou – dostávají peníze pro zaměstnance, poskytujeme velké úvěry, jsou tam odklady úvěrů.

Pokud se odloží nájemné, tak v této chvíli si myslím, že by to někteří mohli zvládnout. Neříkám, že všichni. Snažíme se. Neumíme predikovat veškeré životní situace, veškeré podnikatelské situace z titulu toho, co se stalo.

Předseda KDU Marian Jurečka žádá, aby vláda otevřela farmářské trhy. Podporujete tuto myšlenku?
To je spíš otázka na epidemiology. Já myslím, že to asi nepodpořím, je tam velká koncentrace lidí. A tam ani není možné řešit podle mě nějak organizovaně rozestupy. Čili to není na stole.

6:14

Nové podmínky pro podporu OSVČ. Od státu dostanou 25 tisíc a nemusí dokládat nic o svém příjmu

Číst článek

Jaká musí být epidemiologická situace, aby vláda řekla, že uvolňuje hranice s některou ze sousedních zemí? A bude to jednostranný krok, nebo vždy zohlední situaci a chování sousedního státu? Bylo by to koordinované?
Musíme zohlednit, co se děje kolem nás, ale uvolňování hranic bude úplně na konci, aspoň podle toho, co jsem pochopil od epidemiologů. My chceme teď povolit cesty do zahraničí, co se týká techniků našich firem. Naše firmy dodaly technologie a investiční celky do zahraničí a je potřeba tam poskytnout servis. Takže to musíme udělat, jinak by firmx přišly o byznys a poškodilo by je to.

Už jsme přijali asi 156 usnesení vlády od 2. 3. Ale co se týče cestování, to teď skutečně není na stole. Co je nejdůležitější, aby se skutečně naše ekonomika postupně vrátila do původního stavu, abychom postupně rozvolňovali to, co bylo uzavřeno. Aby lidé chodili do práce, aby se postupně otevřely obchody a další služby. A doufejme perspektivně že i restaurace.

Ale cestování vzhledem k tomu, co vidíme, co se děje ve světě a v Evropě v některých státech, tak v tuto chvíli to určitě není na stole. Vztahy s okolními státy jsou složité. Bohužel Slováci teď přistupují k nějakému omezování jejich zdravotnického personálu, který pracuje v Čechách. Komunikoval jsem s premiérem a žádal jsem ho, aby to nedělali.

My jsme na základě i požadavků Německa i Rakouska, aby nedošlo k paralýze jejich zdravotnického systému, jim vyšli vstříc. Očekáváme ze směru Slovenska nějakou solidaritu a doufáme, že nás vyslyší, a musíme sledovat, co se bude dál dít. Protože výsledky v některých zemích jsou dobré, ale otázka je, na kolik testují. A my z hlediska nějakých statistik a průměrů testujeme celkem dobře.

Hanka Shánělová, sot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme