‚Mohl být narušen princip demokratického státu.‘ Přečtěte si, proč pražský soud zrušil vládní opatření
Vládní kabinet má v rámci nouzového stavu rozhodovat jako kolektivní orgán, jinak by se moc bezdůvodně koncentrovala do rukou jedné instituce. Takové je ve zkratce zdůvodnění, proč Městský soud v Praze ve čtvrtek zrušil některá opatření v boji s koronavirem přijatá ministerstvem zdravotnictví. Server iROZHLAS.cz nyní přináší celé znění unikátního verdiktu, dokument čítá jednatřicet stran.
„Jestliže ústavní zákon o bezpečnosti počítá s tím, že v případě vyhlášení nouzového stavu je to vláda, která rozhoduje o omezení základních a práv a svobod, nikoli její jednotlivá ministerstva, tak také vláda jako kolektivní orgán může vydávat konkrétní opatření, jež penalizují výkon jednotlivých práv a svobod, čemuž také odpovídá znění krizového zákona,“ píše se ve 150. odstavci rozsudku Městského soudu v Praze.
Rozhodnutí soudu respektuji, ale přijde mi absurdní, řekl Babiš. Opatření podle něj zachránila tisíce životů
Číst článek
Podle předsedy senátu Štěpána Výborného se tak odlišuje mimořádný stav od stavu klasického. „A na tomto odlišení je nezbytné z hlediska věcné působnosti rozhodujících orgánů trvat,“ uvádí dále v jednatřicetistránkovém dokumentu. V opačném případě by se totiž podle čtvrtečního verdiktu bezdůvodně koncentrovala moc do rukou jedné státní instituce.
„Čímž by potencionálně mohl být narušen princip fungování právního a demokratického státu. Soud však vylučuje, že by za tímto účelem byla vydávána nyní napadené opatření obecné povahy, respektive z okolností jejich vydání nelze toto riziko jakkoli dovodit,“ pokračuje Výborný v písemném odůvodnění.
Mimořádný instrument
Pražský městský soud tak ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která kvůli koronaviru omezila volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. Pražský městský soud tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který je kritizoval jako svévolná, chaotická a nesrozumitelná.
„Již ústavní zákon o bezpečnosti dává vládě velmi neobvyklý instrument, svoji povahou naprosto mimořádný, kdy jako výkonná moc může, bez jakéhokoli předchozího vlivu moci zákonodárné, sistovat základní práva. Soud však musí odmítnout, aby takovouto pravomocí, mající značný a v nedávné historii neporovnatelný dopad, disponovalo pouze jedno ministerstvo,“ stojí v závěru rozsudku.
Celé rozhodnutí Městského soudu v Praze ohledně mimořádných opatření vlády proti koronaviru si můžete přečíst zde:
Rozhodnutí městského soudu je pravomocné. Ministerstvo zdravotnictví skrze šéfa resortu Adama Vojtěcha (za ANO) už avizovalo, že podá kasační stížnost. Vojtěch zároveň ve čtvrtek uvedl, že je rád, že rozsudek v zásadě konstatuje, že opatření jsou efektivní, přestože měla být podle názoru soudu nařízena skrze krizový zákon.
Kabinet měl čas do pondělí, aby opatření přijal v zákonné formě, tedy jako krizové opatření. Vláda změnu právního rámce na krizová opatření schválila hned ve čtvrtek. Soud konkrétně zrušil opatření z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob.
Soudem zrušená opatření nejprve vláda v polovině března vydala na základě nouzového stavu. Následně je ale přeměnila na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Z nynějších omezení platí na základě krizového zákona například zákaz vycestování obyvatel České republiky do ciziny a zákaz vstupu cizinců do Česka, zákaz návštěv ve věznicích nebo zákaz vycházek v domovech pro seniory. Na dobu trvání nouzového stavu také kabinet postupně upravoval náležitosti jednání zastupitelstev nebo zrušil zóny placeného parkování.