Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila 10 lidí z podvodu. Stát připravili o 170 milionů
Národní centrála proti organizovanému zločinu obvinila deset lidí z toho, že připravili stát o 170 milionů korun. Část peněz z hazardu měli odvádět organizacím na dobročinné účely, jenže, jak zjistil Radiožurnál, milionové odvody ve skutečnosti posílali firmám, které sami ovládali. A od nich si pak peníze posílali zpět. Mezi stíhanými je i uherskohradišťský podnikatel Pavel Buráň.
„Případ souvisí s problematikou takzvaného odvodu části výtěžků z provozu loterií a jiných podobných her, které měli provozovatelé odvádět na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel a to v letech 2009 až 2011. Podle zjištění policie však tato povinnost měla být ze strany obviněných dlouhodobě úmyslně obcházena,“ přiblížil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
Policisté viní čtyři lidi z nedovoleného ozbrojování. Našli u nich na 93 zbraní i 4000 kusů munice
Číst článek
Konkrétní informace sdělit nechtěl, Radiožurnálu se ale podařilo zjistit další detaily. V prosinci 2009 poslali zástupci firmy Auto Games dva miliony korun na dobročinné účely, konkrétně na konto dnes již zaniklé firmy ABIC. Peníze však na bankovním účtu dlouho nevydržely a ještě týž den byla celá částka vybraná. Následně podle policie peníze skončily opět u zástupců firmy Auto Games.
„Peníze byly prakticky obratem vybírány v hotovosti z různých bankovních účtů a následně předávány zpět zástupcům společnosti Auto Games, kteří je pak investovali do svého dalšího podnikaní nebo je používali pro své další osobní účely,“ popsal Radiožurnálu pod příslibem anonymity zdroj obeznámený s vyšetřováním.
Škoda za 170 milionů
Tento příklad ilustruje jen jednu z transakcí, kterou obvinění v letech 2009 až 2011 provedli. Kriminalisté jich zdokumentovali několik a všechny měly stejný průběh. Princip podvodu podle detektivů spočíval v jednoduché fintě. Obvinění účelově posílali peníze občanským sdružením, nadacím a společnostem, které různým způsobem řídili, aby peníze, které ze zákona museli odvádět na veřejně prospěšné účely, získali zase zpět. Podle policie se obohatili celkem o 169 837 310 korun.
Mezi obviněnými je i uherskohradišťský podnikatel Pavel Buráň, tehdejší předseda představenstva společnosti Auto Games.
„Stížnost jsem si podal, já jsem se tomu podivoval, protože já jsem vždycky všechny peníze řádně zdanil, vždycky všechny peníze šly z větší části převodem na účet," uvedl Buráň.
Dalším z obviněných je Buráňův spolupracovník Robert Juřička z Uherského Brodu. Radiožurnál ho požádal o vyjádření, nejprve měl ale jednání a později jeho asistentka řekla, že mu předala vzkaz s tím, že Juřička sám zavolá. Už se ale neozval.
Případem se zabývají detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od roku 2019. „Na základě informací, které shromáždili v rámci prověřování, přistoupili v minulém týdnu k realizaci úkonů trestního řízení. Ty proběhly zejména ve Zlínském kraji. Z 18 zadržených osob bylo 10 obviněno z trestného činu podvodu,“ řekl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Všichni obvinění jsou stíhaní na svobodě, v případě uznání viny jim hrozí trest od pěti do deseti let.
Policie nezahájí řízení proti autorům reportáže o okolnostech Hamáčkovy cesty do Moskvy
Číst článek
Místo daní dobročinnost
Obvinění podle policie využili toho, že v té době podle nařízení státu museli provozovatelé hazardu místo daně z příjmu odvádět část výtěžku na dobročinnost. Mohli si vybrat, které sportovní, kulturní a charitativní organizaci odvody pošlou. Částky byly stanovené v rozmezí šesti až dvaceti procent z dosažených výnosů. Od začátku se ale nad odvody vznáší podezření, že se část peněz vrací přes prostředníky zpět majitelům hazardních firem.
Dnes už platí jiná pravidla. Od začátku roku 2012 podle nového loterijního zákona podnikatelé už neodvádějí peníze z hazardu přímo na dobročinné účely, ale poskytují je obcím, městům a státu.
Údajná oběť únosu
O Buráňovi média v souvislosti s policií už v minulosti psala, tehdy byl ale v roli oběti. Tvrdil, že v roce 2014 ho mezi Pravčicemi a Drslavicemi unesla trojice mužů převlečených za policisty. Podle obžaloby ho muži následně zavezli k jeho obchodnímu partnerovi Jaroslavu Novotnému a přinutili ho podepsat různé dokumenty, mimo jiné i závazek, že splatí dluh ve výši 376 milionů.
Soud za to v roce 2019 Novotného a jeho manželku potrestal devíti a čtyřmi lety vězení. Oba dva vinu odmítli s tím, že si Buráň vše vymyslel a podali proti rozsudku odvolání, o kterém Vrchní soud v Olomouci dosud nerozhodl.