Vláda chce prodloužit nouzový stav do 16. března. Navrhuje i 370 korun denně za karanténu

Vláda v pondělí schválila žádost o další prodloužení nouzového stavu. ČTK o tom informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). I tentokrát žádá menšinový kabinet o dalších 30 dnů, tedy o prodloužení nouzového stavu do 16. března. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února. Sněmovna by měla posoudit i návrh, podle kterého by lidé v karanténě mohli dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den.

SLEDOVALI JSME ONLINE Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda žádá o prodloužení stavu, který jí umožňuje nařizovat některá opatření, už pošesté. V minulých případech podpořili menšinovou vládu ANO a ČSSD při prodlužování stavu nouze poslanci KSČM, kteří ji v dolní komoře tolerují.

Širší vedení komunistů ale v pátek doporučilo poslancům tentokrát pro prodloužení nehlasovat.

Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října, v polovině února bude jeho délka činit 132 dnů. To je dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

Příplatek za karanténu

Lidé v karanténě by mohli případně dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den. Návrh zákona schválila vláda. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Aby zákon začal platit, musí ho ještě schválit Poslanecká sněmovna a Senát a podepsat prezident.

Zaměstnanci v karanténě dostávají 60 procent svého regulovaného průměrného výdělku. Příspěvek má motivovat k tomu, aby lidé do karantény chodili nebo aby nakažení hlásili své kontakty. Zlepšení trasování má přispět ke zvládnutí epidemie.

Bonus by měli dostávat lidé v nařízené karanténě deset dnů. Pobírali by ho současně s náhradou mzdy. Celková částka by ale nesměla překročit 90 procent jejich průměrného výdělku. Stejná pravidla by platila i pro lidi s nižším než polovičním úvazkem či pro pracovníky na dohodu.

Příspěvek se nemá danit. Neměl by se zahrnovat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky a nemělo by být možné ho strhnout v exekuci.

Bonus by neměli podle návrhu dostávat lidé, kteří se dostali do karantény krátce po návratu z ciziny, kde nebyli pracovně. Bonus by neměli mít, pokud je lékaři poslali do karantény do pěti dnů od návratu ze zahraničí.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme