Tři přihlášky na střední školu místo dvou a rovnou digitálně. Senátem prošla novela školského zákona

Zájemci o studium na střední škole pravděpodobně budou moci od příštího roku podávat tři přihlášky místo dvou. Přihlášky budou moci předkládat elektronicky a bude možné v nich vyznačit pořadí, kterým školám dávají přednost. Změny přinese novela školského zákona, kterou ve středu Senát schválil beze změn. Informační systém pro podávání elektronických přihlášek má zajistit Cermat, jeho mluvčí Jana Patáková řekla, že to stihne včas.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:27 29. 11. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky (ilustrační foto)

Přijímací zkoušky (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Novela nyní putuje k podpisu prezidenta. Střední školy podle ní nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, výsledky přijímacího řízení zveřejní v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství.

S novým systémem se na střední školu dostane v prvním kole až 90 procent dětí, říká ředitel Cermatu

Číst článek

Přijímací řízení se má příští rok konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě, což usnadní možnost přesunu k přijímacím zkouškám na školy v různých místech země.

Přihlášky podle místopředsedy senátorského klubu ODS a TOP 09 Jana Grulicha bude nutné poslat do 20. února, nikoli do konce února.

Digitalizace přihlášek

Zavedení digitalizované formy přijímacího řízení na střední školy si stanovil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) jako cíl při květnovém nástupu do funkce.

Reagoval tak na komplikace, které letos způsobily dosavadní systém přijímacího řízení a zároveň zvýšený počet žadatelů o studium. Žáci mohli na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Přijetí na školu museli potvrdit odevzdáním zápisového lístku do deseti pracovních dnů.

5:26

Změny v českém školství: tři elektronické přihlášky na střední, systém priorit a pravidla pro druhé kolo

Číst článek

Po oznámení výsledků prvního kola přijímacího řízení se mohli neúspěšní uchazeči odvolávat a hlásit se do dalších kol přijímacích zkoušek. Ta vypisují střední školy, které po prvním kole nenaplnily své kapacity.

Novela má zrušit podávání zápisových lístků, protože nově mají být uchazeči díky digitalizaci automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení. Toto rozřazení se uskuteční podle předkladatelů novely společně pro řádný i náhradní termín zkoušek.

„Tak se eliminuje období nejistoty uchazečů, jejich zákonných zástupců, ale i přijímajících škol, kdy nebylo zřejmé, zda uchazeči byli přijati či přijatí budou, zda na školu nastoupí či nikoli,“ zdůvodnili změnu tvůrci novely.

Žádná změna pro talenty

Přihlášky do oborů středních škol, které vyžadují talentovou zkoušku, podávají uchazeči do konce listopadu v papírové podobě tak, jak tomu bylo doposud. Můžou si podat dvě přihlášky.

Podle novely by museli tyto přihlášky doplňovat i do přihlášky podávané do 20. února 2024, aby se dostaly do připravovaného informačního systému.

O přijetí do oborů, které vyžadují talentovou zkoušku bude v případě, že novelu podepíše prezident, rozhodnuto ve stejnou chvíli, jako do ostatních oborů vzdělání.

Talentovou zkoušku skládají uchazeči například na uměleckoprůmyslové školy, školy zaměřené na grafiku, design, umění či umělecká řemesla nebo gymnázia se sportovní přípravou. Na jaře je pak pro ně stejně jako pro zájemce o jiné obory povinná jednotná přijímací zkouška.

Systém od Cermatu

Informační systém pro přijímací řízení, tedy digitalizaci přihlašování na střední školy, zajistí vlastními zaměstnanci Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), což je příspěvková organizace ministerstva školství. Spustit ho má ve spolupráci s ministerstvem nejpozději k 15. lednu 2024.

V českých školách přibyly desetitisíce žáků. K nárůstu nejvíce přispěly děti z Ukrajiny, říkají statistici

Číst článek

Kvůli tomu Cermat musel zrušit v červenci vypsanou veřejnou zakázku na dodavatele systému, neboť by ji nebylo možné včas dokončit. Senátor Michael Canov (STAN) označil včasné zprovoznění systému za rizikové místo změny v podávání přihlášek.

Podle mluvčí Cermatu Patákové by se měl systém spustit podle plánu. „Já jsem přesvědčena o tom, že všechno bude v pořádku a že dodržíme termíny, jak máme,“ řekla. Od 15. ledna by se měl systém otevřít ředitelům škol, kteří do systému nahrají své podmínky přijímaní. Od 1. února se pak systém spustí pro děti a rodiče.

Podle ministerstva celkové náklady na vlastní vývoj systému budou výrazně nižší než nejlevnější nabídka ve výběrovém řízení, která nesplňovala podmínky zadávací dokumentace a musela být vyloučena.

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí před časem řekl, že systém, který umožní digitalizaci přihlašování na střední školy, chce Cermat vytvořit za částku nižší než dva miliony korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme