Odpůrce přejmenování ruzyňského letiště se obává vytváření kultu osobnosti
V den, kdy by se Václav Havel dožil 76 let, se na letišti v pražské Ruzyni odehrál slavnostní ceremoniál, během kterého se klíčový dopravní uzel přejmenoval právě po prvním českém prezidentovi. Stále se ale ozývají i hlasy proti změně názvu ruzyňského letiště.
Autor petice proti změně názvu ruzyňského letiště, malíř Petr Kellner, sice Havlův význam uznává, je ale zásadně proti pojmenovávání významných budov po politicích.
„Mohla po něm být pojmenována ulice, divadlo, cokoliv jiného. Mohlo to být občanskou iniciativou, tohle bylo spíše politické rozhodnutí. O tom nerozhodli lidé z ulice nebo jeho příznivci, o tom rozhodla skutečně vláda politickým rozhodnutím. Což mi zase evokuje, jestli to není vytváření určitého kultu osobnosti, určité ikony za každou cenu,“ vysvětluje.
Bývalá poslankyně Táňa Fischerová, která patřila do okruhu blízkých Havlových přátel, ale změnu názvu letiště chápe jako vzdání úcty osobnosti, jejíž význam přesáhl hranice České republiky, a symbolu boje za lidská práva.
Malíř Petr Kellner a herečka Táňa Fischerová se zamýšleli nad významem Václava Havla
„Václav Havel jak v minulém režimu, kdy byl i zavřený za to, co říkal a co si myslel, a to několikrát, tak jako státník upnul pozornost celého světa na naši zemi. A nejen že ho oceňují světoví politici, ale umělci, filozofové, prostí lidé, občané, kteří ctí to, že se někde zasadil za lidi, kteří na tom nejsou dobře,“ zdůrazňuje.
Fischerová chápe, že někteří lidé k bývalému prezidentovi nemají vztah. Rozdílné hodnocení Havlových rozhodnutí ale podle ní není důvodem zavrhnout celé jeho životní dílo.
„Václav Havel určitě byla velká osobnost. Velká osobnost před rokem 1989 a velká osobnost po roce 1989. Ale v kontextu těchto dvou dob to byla i rozporuplná osobnost,“ připouští Kellner.
Pražské letiště se přejmenovalo na Letiště Václava Havla Praha
Číst článek
Jako někdejšímu obdivovateli mu především vadí, že Václav Havel po revoluci radikálně změnil své názory a představy o politice. Uznává ale, že i přes chyby se jednalo o jednoho z lepších českých politiků.
„Václav Havel nebyl jenom politik, byla to osobnost, která sahala do mnoha směrů, spojovala mnohé kruhy od uměleckých přes filozofické. Václav Havel byl člověk, který tady na té naší půdě něco vykonal,“ připomíná Fischerová.
Letištím propůjčují jména prezidenti, hudebníci, diktátoři i zbojníci
Číst článek
Nesouhlasí proto s tím, že by se role prvního českého prezidenta měla zhodnotit až s odstupem, chyby má totiž každý.
„I Masaryk za sebou vleče diskuzi. On měl spoustu nepřátel a mnozí přejímají tento nepřátelský postoj i dnes, takže to nikdy nekončí. Já myslím, že dějinný odstup vlastně není nikdy, protože jak říkal Werich, každá doba je róba a má svou vlečku,“ říká.