Experti na lužní lesy žádají odvolání náměstka ministra zemědělství. ‚Reagoval urážlivě,‘ uvedli
Zástupci odborných společností, které usilují o lepší ochranu Moravské Amazonie, tedy lužních lesů na soutoku Dyje a Moravy, žádají odvolání náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře. Uvedli to v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD).
Podle signatářů Mlynář na červnovou výzvu k ochraně lužních lesů reagoval urážlivě a jeho odpověď obsahuje zavádějící tvrzení a flagrantně ignoruje vědecky podložené poznatky, uvedli v tiskové zprávě.
Státním vojenským lesům loni klesl zisk o 88 procent. ‚Vysázeli jsme skoro 23 milionů stromů,‘ hájí se
Číst článek
Za otevřeným dopisem a aktuální výzvou stojí Česká společnost ornitologická, Česká botanická společnost, Česká limnologická společnost, Česká společnost entomologická, Česká společnost pro ekologii, Česká společnost na ochranu netopýrů, Společnost pro ochranu motýlů a Česká společnost arachnologická, které sdružují stovky členů včetně vědců z univerzit a z Akademie věd ČR.
Odborné společnosti předaly výzvu v červnu Babišovi, protože podle nich je ochrana vzácného přírodního území tristní a Lesy ČR výjimečnost území likvidují komerční těžbou dřeva. Lesy ČR naopak uvedly, že hospodaří v souladu s přírodou.
Chráněná dvě procenta
Společnosti poukázaly na to, že již 30 let se nedaří přírodu soutoku institucionálně chránit, na čemž mají velký podíl Lesy ČR, které návrhy odmítají. Zatím zde nevznikla ani chráněná krajinná oblast, ani systém maloplošných chráněných území. Chráněny jsou pouze dvě procenta území. Například v Praze jsou chráněna přes čtyři procenta území.
Plošné zalesňování nemusí být vždy prospěšné, varují vědci ze Stanfordovy univerzity
Číst článek
Mlynář, který je náměstkem pro lesní hospodářství, ve své odpovědi výzvu společností označil za účelově načasovanou, neobjektivně hodnotící vliv lesnického hospodaření na vývoj a stav lužních lesů a za nepřátelsky emotivní.
Stanovisko společností podle tiskové zprávy odráží „odbornou diskusi ve vědeckých společnostech sdružujících několik tisíc členů včetně akademiků z většiny našich univerzit, Akademie věd ČR a mnoha dalších vědeckých institucí. Je výsledkem dlouhodobé diskuse ve vědecké komunitě založené na řadě konkrétních vědeckých studií... očekáváme zásadně věcnější a konstruktivnější přístup ministerstva k diskusi o způsobech využití státního majetku i dalších zdrojů, které toto ministerstvo pro občany této země spravuje,“ uvádějí.
Moravská Amazonie se říká lokalitě nad soutokem Moravy a Dyje, jde o největší zachovalý lužní komplex v republice. Vyznačuje se i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá. Tvrdí, že mezi lety 1990 až 2009 zmizela z této oblasti více než polovina starých porostů.