Přehled tisku: boj proti plastům, obchodování s pokutami a zpřísnění trestů Čechům válčícím v cizině
V úterním tisku se dočtete, že se Evropská komise v boji proti plastům zaměřila na balenou vodu. Tématu se věnují Lidové noviny. Regionální Deník informuje o tom, že Čechům válčícím v cizině bude hrozit až pět let vězení a Hospodářské noviny si všímají úspěchu českých vědců. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Mf Dnes
Úřady chtějí zabránit nelegálnímu obchodování s pokutami, píše o tom Mf Dnes. Firem, které nabízejí řidičům porušujícím předpisy zastupování v přestupkových řízeních, totiž přibývá a jejich často nesmyslné dotazy úředníky zahlcují. Řízení se tak neúměrně prodlužuje. Firmy řidičům nabízejí někdy až stoprocentní úspěšnost při řešení dopravních přestupků. Využívají k tomu institut zmocněnce. Podle Mf Dnes ho ale není možné využívat pro byznys. Přesto je internet plný inzerátů slibujících vyřešení pokut. Společnosti nejčastěji zpochybňují samotné měření rychlosti nebo upozorňují na podjatost úřadů.
Lidové noviny
Evropská komise se v boji proti plastům zaměřila na balenou vodu, píšou o tom Lidové noviny. Brusel chce podpořit pití vody z kohoutku, což podle ní sníží spotřebu plastových lahví až o 17 procent. Členské státy můžou podle směrnice pití nebalené vody propagovat. Česká vláda o tom ale neuvažuje. Většina českých domácností přitom kupuje většinou vodu v plastu a trend se mění jen velmi pomalu. Vláda spoléhá na pozitivní příklady.
Mikroplasty v balené vodě i v pivu. Průměrně člověk sní nejméně 50 tisíc částic ročně, vyplývá ze studie
Číst článek
Hospodářské noviny
Hospodářské noviny si všímají úspěchu českých vědců, kterým se podařilo vyvinout robota na sběr vzorků v jaderných elektrárnách. Stroj lze obsluhovat na dálku a dokáže vjet do trubky o průměru půl metru, kde pomocí kartáče s diamantovými zrníčky obrousí vnitřní stranu potrubí. Vzorky pak můžou vědci analyzovat v laboratoři. Vývoj robota stál 500 tisíc korun a odborníci teď vyjednávají se zástupci elektráren na Slovensku, v Itálii nebo ve Velké Británii o jeho možném prodeji.
Deník
Čechům válčícím v cizině bude hrozit až pět let vězení. Tématu se věnuje regionální Deník. Ministerstvo spravedlnosti chce novelizovat trestní zákoník, který sice už teď zakazuje lidem bojovat na území cizího státu, ale jenom pokud ho Česko uznalo. Nově by byla trestná i účast v konfliktu třeba na území samozvaných republik na východě Ukrajiny. Češi můžou bojovat na cizím území jen se souhlasem tuzemských úřadů. Lidé, kteří se bez povolení účastní konfliktů v zahraničí, představují podle ministerstva bezpečnostní riziko, protože se můžou radikalizovat proti své zemi.
Právo
Deník Právo píše, že policie zahájila trestní stíhání proti dvěma bývalým příslušníkům Státní bezpečnosti. Ti podle vyšetřovatelů nutili signatáře Charty 77 k emigraci z tehdejšího Československa, za což jim teď hrozí až osm let vězení. Obvinění vinu odmítají a tvrdí, že se tito lidé stěhovali dobrovolně. Vystěhování se dělo v rámci akce Asanace, která měla rozložit skupinu kolem hlavních chartistů. Vyšetřovatelé jsou teď přesvědčeni, že obvinění zneužili svých pravomocí a porušovali tehdy platnou ústavu. Poškození deníku Právo řekli, že byli vystaveni šikaně, kvůli které si nemohli najít práci nebo dostávali několikanásobně vyšší pokuty za přestupky, než bylo běžné.