Příspěvek na elektřinu z obnovitelných zdrojů se sníží, zákon schválil Senát

Za elektřinu lidé i podniky zaplatí méně. Senát schválil novelu, která omezuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, mimo jiné i ze solárních elektráren. Ukončení příspěvku bude platit pro nové elektrárny, které ještě nejsou v provozu. Těm stávajícím se omezí výše dotace na necelých 500 korun za megawatthodinu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Solární panely (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Pro vládní novelu zákona hlasovalo 56 senátorů, proti jeden, Libor Michálek z Klubu pro obnovu demokracie. Schválení senátoři obhajovali hlavně tím, že se omezí dopady podpory obnovitelných zdrojů na spotřebitele i na státní rozpočet.

Letos totiž jde na podporu obnovitelných zdrojů 45 miliard korun, z toho 12 miliard přímo ze státního rozpočtu, zbytek platí domácnosti a podniky. Příjemci dotací také budou muset odkrývat své vlastníky. Předloha počítá také s tím, že by solárníci museli dál platit takzvanou solární daň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senát odsouhlasil omezení podpory obnovitelných zdrojů. O dopadech opatření jsme na Radiožurnálu mluvili s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Janem Rafajem a Martin Sedlákem, analytikem Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Poplatky, které jsme zastropovali na 495 korunách, byly původně navrhovány ve výši 420 korun. To by podle mě bylo přijatelnější. Navrhuje to ministerstvo průmyslu i pan ministr sám. Ovšem buďme rádi za to zastropování, protože kdybychom dnes tento zákon nepřijali, a vláda neschválila rozpočet, poplatky za obnovitelné zdroje by činily 824 korun. A to pro firmy i domácnosti,“ říká senátor za ČSSD Petr Gawlas.

„Státní podpora zůstávala nastavena tak, jak to bylo v roce 2005, kdy se začínalo a kdy to bylo v úplně jiných relacích. Vláda nekonala, stát nefungoval. A kdybychom v této chvíli neudělali nic, podpora by neodpovídala nákladům získávání energie z obnovitelných zdrojů,“ zdůvodnila své hlasování Senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková.

„Budu hlavně rád, že občané budou platit o něco méně za energie. Ale je potřeba popravdě dodat, že on bude doplácet státní rozpočet, a proto budou muset být zvýšeny jiné daně, aby státní rozpočet měl peníze na to doplácení energie. Tak si to z jedné kapsy dáme do druhé kapsy, ale nebude to tak viditelné,“ prohlásil senátor za ODS Jaroslav Kubera.

Přijde arbitráž?

Opatření se nelíbí provozovatelům fotovoltaických zařízení. Kvůli dani se někteří z nich obrátili na Ústavní soud a Aliance pro energetickou soběstačnost varovala, že stát riskuje i možné arbitráže.

„Krok Senátu je diskutabilní. Politici totiž dnes zastavili podporu pro nové projekty obnovitelných zdrojů, ale přitom v dané legislativě nechali dotace pro spalování komunálního odpadu, což ve výsledku nedává žádný smysl,“ říká Martin Sedlák, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost.

Podle něj by stát daleko více ušetřil, kdyby byla zastavena podpora spaloven komunálního odpadu nebo podpora společné výroby elektřiny a tepla například z uhlí.

Solární fotovoltaický systém | Foto: ČEZ

„A kdybychom se zaměřili pouze na podporu kogenerace malých zdrojů. Prodloužení solární daně ve výši 10 procent má de facto velmi marginální přínos na snížení cen elektrické energie a navíc ohrožuje investiční prostředí v ČR,“ tvrdí Sedlák.

Naopak krok Senátu vítá Svazu průmyslu a dopravy. „Podařily se nám dvě důležité věci. Zastropovat problém, který tady neustále narůstal, tedy příspěvek na obnovitelné zdroje, který platí jak domácnosti, tak velcí spotřebitelé. A kromě zastropování se nám ten poplatek podařilo částečně snížit,“ vysvětluje viceprezident Svazu Jan Rafaj a dodává:

„Je to určitý první signál toho, že ČR chce dělat něco pro konkurenceschopnost, protože podle různých srovnání víme, že velké průmyslové firmy platí v jiných zemích výrazně méně za tento poplatek než v České republice.“

Podle Rafaje právní úprava sníží ceny elektřiny pro konečné spotřebitele. „U největších spotřebitelů energie, se sníží cena až o desítky milionů korun ročně, u domácností o stovky korun ročně,“ popisuje. Podle Sedláka jsou ale ještě daleko větším problémem pro domácnosti přeplacené distribuční poplatky.

Návrh ještě čeká na podpis prezidenta. Kvůli zákonu chtěla původně ODS odložit rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Solární elektrárny v Česku (2002 - 2013) | Foto: ČTK

Lenka Militká, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme