Nejvyšší správní soud se zabývá stížnostmi na prezidentské volby. První část z nich už zamítl
Nejvyšší správní soud ve čtvrtek vyřídil první část stížností na prezidentské volby, podněty zhruba 35 pisatelů zamítl či odmítl. Usnesení průběžně zveřejňuje na úřední desce. Celkem soud v zákonné lhůtě obdržel 400 stížnosti, většinu tvoří „formulářové“ návrhy, podobné obsahem i formou. O všech musí být rozhodnuto nejpozději do 22. února. Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému.
Někteří pisatelé se vracejí k registrační fázi voleb, poukazují na údajné chyby ministerstva vnitra při ověřování podpisů a kontrolách petičních archů.
Postupem vnitra se však soud zabýval už koncem loňského roku, tedy před prvním kolem voleb, kdy vyřadil uchazečku o Hrad Denisu Rohanovou, a naopak vrátil do hry Karla Diviše. Po volbách se už k registrační fázi nevrací.
Objevily se také návrhy na odklad voleb. „Podání návrhu na odklad volby, která již proběhla, samo o sobě vyvolává pochybnosti o tom, zda je takový návrh míněn vážně,“ reagovali soudci v jednom z usnesení.
Nejvyšší správní soud dostal 50 stížností na prezidentské volby. Jednu z nich podal i Janeček
Číst článek
Někteří pisatelé se domáhají náhrady škody. Tvrdí, že si vsadili na vítězství Pavla Zítka, jenž se voleb nakonec neúčastnil, podle vnitra nepředložil dost podpisů občanských podporovatelů.
„K projednání těchto návrhů však Nejvyšší správní soud nemá pravomoc. Obecné nároky na náhradu škody projednávají soudy rozhodující v občanském soudním řízení,“ konstatovali soudci volebního senátu.
Nejvyšší správní soud zároveň znovu upozornil na podobnost některých návrhů. „Návrhy jsou obsahově totožné, některé se odlišují jen nepodstatnými doplňky či úpravami,“ stojí v jednom z usnesení. Předseda volebního senátu Tomáš Langášek už dříve uvedl, že na sériová podání bude soud reagovat stejně sériovými usneseními.
Pozdní voličský průkaz
Další stížnosti soud odmítl kvůli tomu, že je pisatelé odeslali z firemních datových schránek, avšak právnické osoby nejsou oprávněné domáhat se neplatnosti volby prezidenta. Stovky stížností soud už dříve odmítl pro předčasnost, protože je obdržel před zákonnou lhůtou. Objevují se také opožděně podané stížnosti, které čeká podobný osud.
V příštích dnech by se měl soud zabývat například stížností muže, který tvrdí, že „spoustě voličů“ nebyl včas doručen voličský průkaz, a nemohli proto odevzdat svůj hlas. Několik podání se týká předvolební kampaně.
S Babišem možná výrazně vyhrajeme volby, ale koaliční potenciál se blíží nule, připouští Nacher
Číst článek
Soud obdržel též návrh týkající se okrsku v Praze Bohnicích, kde volební komise patrně omylem přičetla hlasy pro pozdějšího vítěze volby Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi.
Jeden návrh podal muž ve výkonu trestu, jenž si přál volit, ale podle svých slov „přes urgence nebyl k volbě prezidenta přizván“. Na soud se obrátil také podnikatel Karel Janeček, jenž chtěl kandidovat na prezidenta, avšak ministerstvo vnitra mu neuznalo dost podpisů a už před volbami se neúspěšně obracel na Nejvyšší správní i Ústavní soud.
V novém podnětu uvádí, že mu soudy znemožnily podílet se na správě veřejných záležitostí.