Prezident většinu žádostí o povolení bojovat na Ukrajině zamítá. Letos ho získalo pouze pět osob

Zatím jen pět Čechů letos dostalo od prezidenta Petra Pavla povolení bojovat na Ukrajině se zbraní v ruce. Celkem Pavel od začátku roku posuzoval 19 žádostí. Radiožurnálu to řekl prezidentův mluvčí Vojtěch Šeliga. Pavel stejně jako jeho předchůdce ve funkci Miloš Zeman většinu žádostí o připojení se k ukrajinským ozbrojeným silám zamítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják v Donbaském regionu vypouští dron s granátem

S žádostí o povolení bojovat na Ukrajině se zbraní v ruce se lidé musí obrátit na ministerstvo obrany (ilustrační foto) | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

Zájem Čechů zapojit se do obrany Ukrajiny s nasazením vlastního života od začátku ruské invaze v únoru 2022 dál opadá.

Od nástupu do funkce loni v březnu prezident Petr Pavel rozhodoval o 95 žádostech. 76 jich dostal na stůl v roce 2023, 19 letos. Celkem odpověděl kladně jen na 25 z nich.

‚Úspěch nad očekávání.‘ Češi vybrali na drony skoro 133 milionů. Padesát milionů poslal jediný investor

Číst článek

Většinu žádostí o připojení se k ukrajinským ozbrojeným silám zamítal i Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman. Ten rozhodoval o 477 žádostech a povolení od něj získalo 132 lidí.

Svou žádost neposílají Češi rovnou na Hrad, ale nejprve na ministerstvo obrany. To po konzultaci s ministerstvy zahraničních věcí a vnitra předá vybrané žádosti ke schválení prezidentovi.

Důvodů pro zamítnutí může být několik. Vedle těch, kdo mají záznam v rejstříku trestů, povolení nedostanou ani policisté, vojáci z povolání, příslušníci armádních aktivních záloh a ani ti, kdo v minulosti prošli základní vojenskou službou.

„Obecně žádost posuzujeme například z hlediska trestněprávního, to znamená, zda nejde o osoby stíhané, odsouzené a podobně. Nebo také služebního, tedy zda nejde o příslušníka bezpečnostního sboru. V takových případech pak souhlas nedoporučujeme,“ uvedl už dříve pro Radiožurnál mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

‚Nemá cenu jim nic vyvracet.‘ Dezinformátoři udělali z českých dobrovolníků raněných na Ukrajině žoldáky

Číst článek

Povolení je nutnost

Získání povolení od prezidenta je nezbytný krok pro ty, kdo chtějí legálně bojovat proti ruské agresi se zbraní v ruce. Službu v cizích ozbrojených silách jinak Čechům zakazuje zákon.

Pokud by se k ukrajinské nebo kterékoliv jiné nealianční armádě přidal někdo bez povolení, hrozí mu trestní stíhání.

Výjimku mají lidé s dvojím občanstvím nebo ti, kteří chtěli sloužit v některé z armád Severoatlantické aliance.

Kolik Čechů na Ukrajinu skutečně odjelo, není jasné. Stejně tak nejsou známy počty těch, kteří na se na východ vydali, aniž by o výjimku zažádali. Vojenské zpravodajství tato čísla nekomentuje.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme