Víkendový přehled: masivní protesty v Rusku, duhový pochod v Praze a dopis Babišovi
Které zásadní a zajímavé události se odehrály během uplynulých dvou prázdninových dnů? Pokud jste strávili srpnový víkend mimo dosah médií, zpravodajských serverů a sociálních sítí, může vám pomoci přehled zpráv, které vybral iROZHLAS.
Na Václavském náměstí se v sobotu od dopoledních hodin sešly tisíce lidí s duhovými vlajkami a doplňky a vydaly se na Letnou. Akci narušilo několik protestujících. Například tací, podle kterých by se účastníci pochodu měli bát božího hněvu. Jak ale pro iROZHLAS po skončení akce uvedla policie, letošní duhový průvod v rámci festivalu Prague Pride se až na potyčku mezi účastnicí pochodu a zhruba 40letým mužem v pražské Revoluční ulici obešel bez problémů. Více tady.
Fotogalerie (13)
Protesty v Rusku
Desítky tisíc lidí přišly v sobotu v Moskvě na povolenou demonstraci, aby protestovaly proti vyloučení opozice a nezávislých kandidátů ze zářijových voleb do městského sněmu. Policie zvýšila odhad počtu účastníků z počátečních 7000 až na 20 000, zatímco nevládní organizace hovoří o 49 900 demonstrantech. Šlo o nejmohutnější z již pravidelných sobotních demonstrací za svobodné a spravedlivé volby. Více tady.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) připouští, že některé systémy v režii resortu budou potřebovat lepší zabezpečení. Zpřísnění pravidel ale podle něj nedává smysl, jen by zatížilo státní kasu. Uvedl, že je třeba si vybrat, co zabezpečíme. V evidenci docházky hackeři nic zajímavého nenajdou. Více v článku od Jana Cibulky.
V neděli jsme zveřejnili také zprávu, že do 20. září má být jasno, jestli Evropská komise alespoň částečně zveřejní dopis, jenž eurokomisař Günther Oettinger loni v listopadu poslal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) kvůli jeho možnému střetu zájmů. Žádost o přezkoumání poslal evropské ombudsmance v dubnu senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti). Ten považuje postup komise za netransparentní.
Čínu v sobotu zasáhl tajfun Lekima. Zemřelo nejméně 33 lidí, ale smutná bilance není konečná. Ještě před úderem tajfunu bylo evakuováno přes milion lidí, z toho 253 tisíc v Šanghaji. Zrušeno muselo být asi 2100 letů a některá vlaková spojení.
Nedělní zpráva od redaktorky Terezy Čemusové se věnuje případu, ve kterém kontrolor z České obchodní inspekce v polovině dubna uhodil vietnamského obchodníka a poškodil jeho mobilní telefon. Jak zjistil iROZHLAS, skončí za to před soudem. „Pro mě je váha nějaké veřejné omluvy větší, než třeba zaplacení toho rozbitého telefonu,“ uvedl prodejce.
Regulace střelných zbraní?
Menší počet neznamená větší bezpečnost v zemi, ukazuje příklad Venezuely. Nese s sebou větší množství legálně držených pistolí a pušek větší riziko, že jimi jejich majitelé někoho zabijí? Mezinárodní srovnání ukazuje, že to neplatí zdaleka všude. Více v článku od datových novinářů iROZHLAS.
V souvislosti s možnou regulací zbraní si můžete přečíst i zprávu z Osla, kde byl během víkendu jeden člověk zraněn při střelbě v mešitě. Policie uvedla, že podezřelého dopadla a událost vyšetřuje jako možný teroristický útok. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie. Více tady.