Zádušní mše za oběti heydrichiády navázala na 60 let starou tradici

Zádušní mše v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě začala čtením jmen 294 československých občanů zavražděných v koncentračním táboře Mauthausen. V zaplněné katedrále sloužil mši pražský arcibiskup Dominik Duka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Duka

Dominik Duka | Foto: Tomáš Adamec

„Těch 294 mauthausenských spolu s tisíci dalších jsou nikoliv pouze oběťmi nacistického teroru, ale výjimečně statečnými lidmi, kteří se programově a dobrovolně postavili proti nacistické zvrhlosti. Obětovali pak nejen vlastní životy, ale dokonce i životy svých dětí," uvedl jeden z organizátorů akce Vojtěch Šustek.

Životy lidí, kteří mezi roky 1941 až 1944 zemřeli v koncentračním táboře Mauthausen, připomnělo také 294 zapálených svící.

V katedrále svatého Víta se v neděli sešlo na tři generace pozůstalých i zástupců církví, armády i válečných veteránů, Sokola či Junáka.

Zúčastnění přišli uctít památku příbuzným a spolupracovníků parašutistických skupin, které 27. května 1942 provedly atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Akci naplánovali a provedli odbojáři z útvarů Anthropoid, Silver A a Out Distance.

V Československu bylo po útoku na Heydricha vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Srovnány se zemí byly obce Lidice a Ležáky. Teror následných týdnů nepřežily tisíce lidí.

Zádušní mše navázala na rekviem za padlé parašutisty v chrámu sv. Víta, které mělo být slouženo počínaje červnem 1945 každoročně válečným parašutistou a knězem současně. Vznikající tradice trvala jen do roku 1947. Přerušil ji únor 1948 a nástup komunistického režimu.

ČRo, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme