Zeman nařídil BIS prověřit skladování Novičoku v Česku. 'Hodilo by se obvinění vyvrátit,' říká Randák
Prezident Miloš Zeman uložil Bezpečnostní informační službě, aby zjistila, zda se na území ČR nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn Novičok. Po setkání Zemana se šéfem BIS Michalem Koudelkou v Lánech to oznámil Pražský hrad. Za pravděpodobný zdroj Novičoku označilo Rusko právě Českou republiku. „Myslím, že je to takové obvinění, že by bylo záhodno dokázat, že to není pravda,“ řekl serveru iROZHLAS.cz bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.
Ministryně obrany Karla Šlechtová a šéf BIS přijeli za prezidentem Milošem Zemanem krátce poté, co premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Česko vyhostí tři ruské diplomatické pracovníky.
„Řešili jsme aktuální situaci související s útokem v Británii. Stejně jako minulý týden předsednictvo Bezpečnostní rady státu a premiéra s vybranými ministry, seznámila jsem i pana prezidenta s našimi zjištěními v této věci. Jedná se o režimové informace, proto je nelze blíže komentovat,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Šlechtová.
„Zákon o zpravodajských službách jednoznačně stanoví, že ukládat Službě úkoly v mezích její působnosti je oprávněna pouze vláda a prezident republiky. Prezident republiky je oprávněn uložit Službě úkol s vědomím vlády. Zákon též stanoví, že Služba podává prezidentu republiky a vládě jednou za rok a kdykoliv o to požádají zprávu o své činnosti.“
(Bezpečnostní informační služba)
BIS má podle pokynů prezidenta zjistit, zda se v Česku Novičok nevyvíjel nebo neskladoval v průmyslových nebo vědecko-technických zařízeních. „Prezident republiky uložil BIS, aby zjistila, zda se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn Novičok, ať už v průmyslových, nebo vědecko-technických zařízeních,“ stojí v prohlášení Hradu.
S vědomím vlády?
Pondělní krok české vlády je součástí koordinované akce nejméně 14 členských států Evropské unie. Vyhoštění ruských diplomatů oznámily také Spojené státy, Kanada nebo Ukrajina.
Server iROZHLAS.cz ověřoval, jakým způsobem mohlo k rozhodnutí prezidenta republiky dojít, protože je podle zákona o zpravodajských službách "oprávněn uložit Službě úkol s vědomím vlády."
„V souladu s platnými zákony dnes (v pondělí, pozn. red.) prezident republiky prostřednictvím ředitele BIS uložil této službě zmiňovaný úkol,“ sdělil serveru mluvčí BIS Ladislav Šticha. Mluvčí vlády Barbora Peterová pouze uvedla, že nevylučuje možnost, že vláda projedná věc na úterním zasedání. Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) ani premiér v demisi na zaslanou SMS, zda došlo k předjednání, nereagovali.
Randák: Zemanův krok má smysl
„Prezident má právo zaúkolovat BIS v podstatě k čemukoliv. Za prvé je to adresát výstupů z BIS a za druhé prezident může úkolovat BIS. Takže když oficiálně zaúkoluje, tak BIS musí konat,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Karel Randák, který v BIS působil v polovině 90. let a v letech 2004 až 2006 vedl Úřad pro zahraniční styky a informace.
Vyhoštění ruských diplomatů je podle Hamáčka i Fialy správný krok. Komunista Skála navrhuje čekat na důkazy
Číst článek
„Problém je ten, že Rusové řekli, že se ta látka vyráběla u nás, že může pocházet od nás. A to si myslím, že je takové obvinění, že by bylo záhodno dokázat, že to není pravda. Z tohoto pohledu takové zaúkolování má smysl. Protože jestli se prokáže, že se u nás taková látka nevyráběla, tak od nás ani nemůže pocházet,“ myslí si dál Randák.
'Zemanova zrádcovská servilita'
Na krok prezidenta Zemana reagoval na twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze. Vláda ČR by měla uložit BIS zpracovat analýzu, jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě. A na základě té zprávy konat,“ napsal.
Podle Jana Farského z hnutí STAN se prezident „aktivně zapojil do šíření ruských dezinformací a ohrožuje tak bezpečnost České republiky“. Farského stranický kolega Petr Gazdík napsal, že se Zeman svým krokem ocitl na hranici vlastizrady.
Prezidenta zkritizoval i předseda ODS Petr Fiala. „Zeman dlouhodobě nehájí zájmy ČR. Tímto krokem podlamuje i autoritu předsedy vlády, který ho podporoval v prezidentské volbě. Očekávám, že se Andrej Babiš důrazně ohradí proti tomuto podivnému kroku prezidenta, který znedůvěryhodňuje ČR v mezinárodním kontextu,“ napsal šéf občanských demokratů na twitteru.
Rusko: Novičok se vyráběl v Česku
Ruské ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení vyjádřilo rozhodný protest proti vyhoštění svých diplomatů z některých zemí Evropské unie a NATO. Podle ruské diplomacie toto nepřátelské opatření nepomůže vyšetřit incident v britském Salisbury a najít jeho viníky.
Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov prohlásil, že nikdo doteď nepředložil ani jediný důkaz, že by se Rusko vměšovalo do vyšetřování případu nebo s ním mělo cokoli společného. Předseda zahraničního výboru Státní Dumy Leonid Sluckij oznámil, že ruská odpověď přijde velmi brzy.
Bojovou látkou Novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dříve v březnu v televizi Rossija 24 řekla, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Jmenované země podle ní od konce 90. let provádějí „intenzivní výzkum látek z projektu Novičok“.
'Nesmyslné a absurdní'
Ministr zahraniční Martin Stropnický už dříve v reakci na ruské výroky uvedl, že Česko podle něj dodržuje v tomto ohledu všechny mezinárodní dohody. „Můžu garantovat, že na území České republiky se žádné takové zbraně ani jiné ze starší generace nenacházejí,“ zdůraznil. Vojenští chemici jsou podle něj pouze analytici.
Obvinění Ruska odmítla i Šlechtová. „Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických zbraní a striktně ji dodržuje. Náš liberecký 31. pluk chemiků se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám,“ uvedla na twitteru ministryně.
„Obvinění České republiky je nesmyslné a absurdní. Je dobře, že z naší země v reakci na spekulace zaznívá jednotné odsuzující stanovisko,“ reagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.