Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Slovensko je první den bez lékařů, kterým vypršely výpovědi

Slovensko postupně zjišťuje, jak se zdravotnictví dokáže obejít bez několika stovek lékařů. Těm včera vypršely hromadné výpovědi a teď už pracují pouze z donucení, na základě nouzového stavu vyhlášeného vládou. Většina nemocnic funguje v normálním režimu, někde ale zabezpečí jen akutní péči.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémy s výpověďmi lékařů má Fakultní nemocnice v Trnavě. Někteří z lékařů 1. prosince nenastoupili do práce

Problémy s výpověďmi lékařů má Fakultní nemocnice v Trnavě. Někteří z lékařů 1. prosince nenastoupili do práce | Foto: TASR/ Henrich Mišovič

V nejvíce ohrožených nemocnicích nestáhlo do včerejška výpověď asi 630 lékařů. Tam, kde hrozilo ohrožení akutní zdravotní péče, nařídila vláda nouzový stav a lékaři do práce přijít museli. Ještě včera ale desítky doktorů náhle onemocněly a nenastoupily do zaměstnání. Tím porušili zákon o nouzovém stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve slovenských nemocnicích mluvil zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger ve Světě o druhé

Nejhorší situace panuje ve dvou bratislavských nemocnicích - ve vůbec největší nemocnici na Slovensku, Bratislavské univerzitní, a také v Dětské fakultní nemocnici. Velké problémy jsou na chirurgii v Žilině, kde do práce nenastoupila řada lékařů.

Chirurgické oddělení kolabuje rovněž v Prešově. „Pokud se teď dívám na internet, kde jsou nejčerstvější údaje, tak by mělo chybět 101 lékařů, takže byly zastavené veškeré operace a berou pouze akutní případy. To je podobné jako v obou bratislavských nemocnicích,“ uvedl ve Světě o druhé zpravodaj ČRo na Slovensku. Situace se ale podle něj rychle mění.

ČTĚTE TAKÉ: Ve slovenských nemocnicích chybí stovky lékařů

Odbory se dnes v noci na devítihodinovém jednání znovu nedohodly s vládou na tom, co bude, až skončí nouzový stav. Ten může v krajním případě platit až tři měsíce, premiérka Iveta Radičová ho ale chtěla držet jen pár dní.

Slovenská vláda požádala o pomoc okolní země. Maďarští i čeští odboráři ale vyzvali lékaře, ať na Slovensko pomáhat nechodí a nekazí boj slovenským kolegům.

Vojtěch Berger, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme