‚Zajistit vakcínu, oprostit se od politiky.‘ Babiš v Srbsku zkoumá očkování, podpořil jeho vstup do EU
Srbsko by se mělo stát co nejdříve součástí schengenského prostoru, míní český premiér Andrej Babiš. Česko také podporuje přistoupení nejen této balkánské země k Evropské unii. Babiš to řekl na středeční tiskové konferenci po jednání se srbskou premiérkou Anou Brnabićovou. V zemi, která nakoupila přímo od Moskvy vakcínu Sputnik V, mluvil také o očkování.
„Srbsko je dlouhodobě náš důležitý partner a stejně jako u dalších zemí západního Balkánu podporujeme Srbsko na cestě ke členství v Evropské unii,“ řekl Babiš s tím, že několikrát aktivně na summitech EU vystoupil zejména s návrhem, aby se Srbsko v rámci řešení ilegální migrace a bezpečnosti Evropy stalo součástí schengenské zóny bez kontrol vnitřních hranic.
Podle něj by tento proces mohl být rychlejší než vstup Srbska do Evropské unie. Brnabićová ocenila, že jednou z priorit českého předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 bude rozšíření bloku.
Dokud budu ministrem, nebudeme v Česku očkovat neschváleným Sputnikem, ujišťuje Blatný
Číst článek
Babiš uvedl, že od roku 2015 Česko poskytlo Srbsku finanční pomoc ve výši 57 milionů korun, a připomněl působení českých policistů, kteří se v zemi podílejí na zastavení ilegálních přechodů hranice.
Brnabićová také poznamenala, že v březnu by měl Srbsko navštívit ministr zahraničí Tomáš Petříček s podnikateli. Zároveň se jedná o termínu cesty srbského prezidenta Aleksandara Vučiče do České republiky.
Hlavní tematickou náplní Babišovy pracovní cesty do Bělehradu byl postup při koronavirové pandemii. Stejně jako minulý pátek do Maďarska s premiérem vyrazili například jeho poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal nebo ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch.
Vakcína místo politiky
Babiš bude odpoledne jednat i s Vučićem a navštíví velkokapacitní očkovací centrum na bělehradském výstavišti, kam ho doprovodí také srbský ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar.
Na tiskové konferenci po jednání se srbskou premiérkou promluvil Babiš i o očkování. Zmínil, že si v Srbsku občané mohou vybrat, kterou vakcínou proti covidu-19 se nechají naočkovat.
Čína schválila dvě vakcíny vlastní výroby, do čínského Nového roku plánuje naočkovat 50 milionů lidí
Číst článek
Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské společnosti Sinopharm. Všemi přípravky se již začalo očkovat. Sedmimilionová balkánská země naočkovala už více než půl milionu lidí.
Čínská vakcína je podle Babiše v Srbsku velmi populární i proto, že je dodávána s injekční stříkačkou a jehlou. Země podle něj objednala čtyři miliony dávek vakcíny od Sinopharmu a dva miliony dávek ruského preparátu Sputnik V.
„Občané mají možnost si vybrat, a pokud nechtějí nějakou, počkají si na tu, kterou si vybrali,“ uvedl Babiš. Česká delegace podle něj v Srbsku získala velké množství informací o procesu vakcinace.
Balkánská země je podle Babiše na druhém místě v Evropě v počtu podaných vakcín po Velké Británii. Denně se v Srbsku aktuálně očkuje 30 až 53 tisíc lidí, uvedl.
Premiér zopakoval svůj postoj, že zásadní je zajistit bezpečnou vakcínu pro občany a oprostit se od politiky.
Ministr Blatný: Pokud nám budou chodit vakcíny, budeme mít v létě sedm milionů naočkovaných
Číst článek
Ruskou a čínskou vakcínu zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). To označil za překážku ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Dokud budu ministr zdravotnictví, tak nebudeme v Česku očkovat látkou, kterou neschválila Evropská léková agentura,“ odmítl ve velkém rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Podle zjištění serveru Seznam Zprávy přitom na ministerstvu zdravotnictví možnost nákupu ruské vakcíny aktivně řeší. „Z několika zdrojů jsme ověřili, že na ministerstvu zdravotnictví se začaly připravovat právní možnosti, jak u nás očkovat Sputnikem v případě, že nebude schválený Evropskou lékovou agenturou, potažmo ani Státním úřadem pro kontrolu léčiv v Česku,“ popsala v podcastu Vinohradská 12 reportérka Markéta Dobiášová.