Asad slíbil přistoupit na ruský plán, pokud Američané přestanou hrozit útokem
O syrské krizi a jejím řešení jedná v Ženevě americký ministr zahraničí John Kerry se svým ruským protějškem Sergejev Lavrovem. Ještě před schůzkou Kerry potvrdil, že pokud se syrský režim nezbaví chemických zbraní, dojde ke slibovanému vojenskému úderu. Syrský prezident Asad dnes řekl, že Damašek na kontrolu nepřistoupí, pokud budou Američané dál hrozit útokem.
Sýrie přesune chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu v reakci na ruskou iniciativu, uvedl doslova syrský prezident Bašár Asad. Damašek ale ústy náměstka premiéra požaduje, aby Američané a jejich spojenci upustili od hrozby úderu na Sýrii.
Návrh Moskvy přitom už údajně podpořil i vůdce opozičního Národního koordinačního výboru Chajsam Maná, který navrhl svěřit kontrolu nad syrskými chemickými zbraněmi Rusku, a to až do vytvoření přechodné vlády.
Americký ministr zahraničí John Kerry v Ženevě jedná se svým ruským protějškem Sergejev Lavrovem o syrské krizi. Téma jsme rozebrali s komentátorem Janem Petránkem
Naopak velitel nejvyšší vojenské rady Svobodné syrské armády generál Sálim Idrís plán Moskvy zcela odmítl s tím, že Asad musí nést zodpovědnost za spáchaný zločin a pachatel by podle něj měl stanout před mezinárodním tribunálem.
Klíčová schůzka o Sýrii. V Ženevě se scházejí ministři zahraničí USA a Ruska
Číst článek
O ruském plánu dnes jednají v Ženevě ministři zahraničí Spojených států a Ruska. Ještě před schůzkou Kerry nastínil, jak by si řešení konfliktu představoval. Podle něj by mělo být komplexní a hlavně by měla existovat garance následků, pokud by selhalo. Zopakoval, že pokud se syrský režim nezbaví chemických zbraní, dojde ke slibovanému vojenskému úderu. Kerry také dodal, že mírová cesta byla vždy americkou prioritou.
Zatímco Washington je přesvědčen, že chemické zbraně nasadil Asadův režim, který je nutné za porušení mezinárodní úmluvy potrestat, Moskva předpokládá, že je použili povstalci, aby vyprovokovali mezinárodní společenství k zásahu.
Podle komentátora Jana Petránka má ženevské jednání před sebou tři úkoly: „Dosáhnout toho, aby se řeklo: ano, půjdeme pro plán k OSN. A aby OSN byla ochotna vyčlenit speciální vojenské síly, které by řekly, že převezmou od syrské vlády zásoby chemických zbraní, druhý bod, jak zareagují rebelové, a za třetí jak chcete zásoby zbraní dostat mimo území. To se nedá vyřešit během jediného dne,“ zdůraznil.