Betlém jako turistický přívěsek Jeruzaléma. Město na Palestinském území přichází o návštěvníky
Pravoslavní křesťané slaví Velikonoce. V Jeruzalémě jsou většinou mnohem živější než ty katolické. Do Svaté země přijíždějí poutníci z Egypta, Rumunska nebo Řecka. A také většina místních, palestinských křesťanů se hlásí k pravoslavným církvím. Poutníci navštěvují i Betlém, který je pod kontrolou Palestinské samosprávy. Město ale trpí blízkostí mnohem většího Jeruzaléma, který kontroluje naopak Izrael.
Turisté se pomalu sunou do podzemí, do místa narození Ježíše Krista. Fronty v chrámě Narození Páně v Betlémě jsou ale překvapivě malé.
Betlém se v době křesťanských svátků potýká s menší turistickou návštěvností. Většina cestovatelů zamíří do nedalekého Jeruzaléma.
„Typ turistů, který sem teď jezdí, pro nás není velkým přínosem. Většinou jsou to poutníci. Provází je kněží. Já, jako průvodce, z toho nic nemám. Palestinská samospráva také ne. Má z toho jen církev,“ popisuje Saláh.
Ten je turistickým průvodcem, který provází po celém palestinském Západním břehu, i po Jordánsku: „Jako poutníci přijíždějí hodně Egypťané, Poláci, Rumuni. Tihle lidé tu vůbec nic neutratí. Teď tu byli Egypťané, chtěli si koupit svíčky do kostela. Stály pár šekelů. Smlouvali a nakonec stejně nic nekoupili.“
Většina západních turistů se podle Saláha ubytuje v Jeruzalémě. V Izraeli také přistanou a izraelské autobusy je vozí i do Betléma. „Skoro všechen zisk zůstane v Izraeli. Dopravu turistů až sem zajistí izraelská cestovní kancelář. My, Palestinci, do Izraele s našimi auty a autobusy nesmíme,“ stěžuje si Saláh.
Lepší vyhlídky po covidu
Kousek pod náměstím Jesliček je stejnojmenný hotel Manger Square.
„Většinou bývá v tomto období turistů víc. Ale letos byla situace v zemi napjatá. Lidé se báli kvůli tomu všemu, co se tu děje, přijet. Přitom loni po ukončení covidových omezení to bylo tak slibné,“ říká Luna Sahúríová, manažerka rezervací hotelu.
Expert o střetech na Chrámové hoře: Když se dostanou do politiky náboženské symboly, je to nebezpečné
Číst článek
Oproti Saláhovi je optimističtější: „Zlepší se to. Pokud vím, tak od dvacátého dubna do půlky června mají hotely v Betlémě plno. Naši hosté jsou většinou z arabských zemí. Z Egypta, ze Sýrie, ale i odjinud.“
Že se do Betléma a dalších míst na Palestinských územích jezdí jen na krátké výlety z Jeruzaléma, potvrzuje i český turista Ondřej Kaleta: „Je to jenom jednodenní výlet z Jeruzaléma, klasický trojúhelník Jericho, Jordán a Betlém. V hotelu jsme v Jeruzalémě, a snažíme se tady prozkoumat, co půjde. Jsme tu jenom pár dnů.“
I když se po období covidové pandemie do Betléma turisté vrátili, město i nadále trpí tím, že je jen takovým přívěskem nedalekého Jeruzaléma.