Většina ministrů bolivijské vlády podala demisi. Vyzvala je k ní prozatímní prezidentka Áňezová

Většina ministrů bolivijské vlády podala v pondělí demisi poté, co je k tomu vyzvala prezidentka Jeanine Áňezová. Ta jako důvod uvedla nutnost oddělit vedení země od kampaně před květnovými prezidentskými volbami.

La Paz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá místopředsedkyně bolivijského Senátu Jeanine Áňezová

Druhá místopředsedkyně bolivijského Senátu Jeanine Áňezová | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Do čela země Jeanine Áňezovou loni v listopadu schválil ústavní soud jako prozatímní prezidentku, která má Bolívii dovést k volbám.

„Skutečnost, že se nynější prezidentka chystá kandidovat, vyvolává pochybnosti o transparentnosti voleb,“ uvedl podle agentury AFP Luis Arce, který je kandidátem Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v nových volbách kandidovat nesmí a žije nyní v Argentině, která mu udělila politický azyl. Z vlasti utekl kvůli protestům, které vypukly po říjnových prezidentských volbách. Ty podle volebního soudu vyhrál Morales, podle opozice i Organizace amerických států (OAS) ale byly zmanipulované.

Morales, který byl téměř 14 let prvním indiánským prezidentem Bolívie, podal demisi loni v listopadu během protivládních demonstrací a pod tlakem vedení armády. Poté utekl do Mexika, odkud podněcoval své příznivce k protestům s cílem svrhnout novou vládu. Jeho strana MAS se ale posléze rozštěpila a část jejích členů se s vládou dohodla s cílem uklidnit protesty v zemi a uspořádat nové volby.

Bolívie obvinila Mexiko a Španělsko z podpory exprezidenta Moralese. Vyhostila jejich diplomaty

Číst článek

Áňezová po nástupu do čela země tvrdila, že se o tento úřad ve volbách ucházet nebude. I proto jí to nyní mnozí vyčítají. Poslanec Luis Felipe Dorado, který patří k hnutí opozičního lídra Luise Fernanda Camacha, oznámil, že na kandidaturu Áňezové podá stížnost k ústavnímu soudu. Dorado chce, aby soud rozhodl, zda prozatímní prezidentka smí kandidovat, či ne.

Nesouhlasí s kandidaturou

Někteří ministři oznámili záměr rezignovat už před výzvou prezidentky, a to právě proto, že nesouhlasí s její prezidentskou kandidaturou. Podle místního tisku vyzvala Áňezová vládu k demisi, aby vyměnila některé ministry blízké Camachovi. Ten byl lídrem loňských protestů proti socialistickému prezidentovi Moralesovi. Camacho dříve Áňezovou podporoval, nyní se ale sám uchází o nejvyšší úřad.

Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného v neděli má zatím největší šance vyhrát první kolo voleb 3. května Luis Arce, který byl ministrem hospodářství po celou dobu Moralesovy vlády od ledna 2006 do loňského listopadu. Arceho by nyní volilo 26 procent voličů, druzí jsou zatím se 17 procenty Camacho a exprezident Carlos Mesa, který skončil druhý ve volbách loni v říjnu. Čtvrtá se s 12 procenty umístila v průzkumu Áňezová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme