Byla fotovoltaika slepou uličkou? ptají se mnozí v Německu

Německo je světovou jedničkou ve výrobě solární energie. Fotovoltaikou získává tolik elektřiny, co zbytek světa dohromady. Přesto solární sektor prochází krizí. A teď ho čeká další rána. Už odpoledne bude dolní komora německého parlamentu schvalovat omezení státní podpory pro solární energii až o 30 procent. Znamená to konec fotovoltaiky v Německu?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely nechal Erich Kirschbaum zřídit i na střeše místní školky

Solární panely nechal Erich Kirschbaum zřídit i na střeše místní školky | Foto: Klára Stejskalová

V Německu bývá často pod mrakem a často prší, přesto má solární panely na svých střechách už více než 800 000 německých domácností. To je podle Carstena Körniga, šéfa Spolkového svazu solárního průmyslu dáno tím, že obnovitelné zdroje jsou v Německu populární.

„A solární energie je vůbec nejoblíbenější typem. Lidé chtějí energii ze slunce, chtějí si ji takto sami vyrábět, chtějí být nezávislí na velkých energetických koncernech," vysvětluje Körnig.

Problémem jsou ovšem solární parky, které vzhledem ke štědrým vládním dotacím a klesajícím cenám fotovoltaických modulů začaly vznikat v takové míře, že to přerostlo únosnou mez.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo ustupuje od podpory fotovoltaiky. Reportáž tamní zpravodajky ČRo Kláry Stejskalové

„Německá vláda ve své energetické koncepci považuje za smysluplný takzvaný koridor přítoku fotovoltaiky 2500 až 3500 megawattů ročně. Proto přicházíme s těmito změnami,“ říká státní tajemník ministerstva hospodářství Stefan Kapferer. V loňském roce byl totiž výkon až trojnásobný.

„A ceny za energii z obnovitelných zdrojů nejsou tržní, ale subvencované." Solární energie je tak bezkonkurenčně nejdražší. Nový vládní zákon teď počítá se snížením garantovaných výkupních cen o 20 až 30 procent podle velikosti a druhu zařízení.

„Tato politika poškozuje image Německa. Naše země vždy platila za seriózní stát, kde se zákony nemění každý měsíc. Za stát, kde uzavřené dohody platí,“ rozčiluje se šéf Svazu solárního průmyslu. Odhaduje, že přijatá omezení povedou ke zhroucení 75 procent trhu s fotovoltaiku. A další výrazné ztrátě pracovních míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne jsme o tématu mluvili s Petrem Klimkem, předsedou představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace

V posledních měsících už vyhlásili bankrot přední producenti solárních zařízení. Zlikvidovala je levnější čínská konkurence. Podle šéfa německé firmy Solarworld nevykazují zisk ale ani čínské firmy. Jak řekl týdeníku Focus, v celé branži dnes neexistuje jediná firma, která by byla v zisku. Znamená to, že fotovoltaika byla slepou uličkou?

Carsten Körnig zůstává optimistou: „Naštěstí dochází k celosvětovému vývoji a stále více vlád přikládá význam obnovitelným zdrojům, což bude ceny těchto technologií snižovat."

Prioritou německé vlády po odklonu od jaderné energie v rámci obnovitelných zdrojů je ale podpora větrných parků a především budování přenosových sítí.

Instalace solárních panelů | Foto: Obecní úřad Ohaře

Soumraku solárních zařízení se neobává ani předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Petr Klimek.

"To si určitě nemyslím, protože cena technologie klesá velmi rychlým způsobem dolů a myslím si, že to Carsten Körnig z asociace Německa řekl velmi přesně: Lidé si chtějí elektřinu vyrábět sami, chtějí mít panel na střeše a chtějí být nezávislí na energetických koncernech. Já z toho určitě obavu nemám,“ prohlásil Klimek v Ozvěnách dne.

Právě tato malá solární zařízení mají podle něj větší budoucnost než velké fotovoltaické instalace. „V nejbližších letech zcela určitě ano.“

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme