Chemické útoky v Damašku prověří inspektoři OSN. Západ je vůči vyšetřování skeptický
Inspektoři Organizace spojených národů dnes začnou vyšetřování chemického útoku na předměstích syrského Damašku. Včera se na tom dohodla syrská vláda s vysokou představitelkou OSN pro odzbrojení Angelinou Kaneovou. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun oznámil, že inspektoři budou na místě během několika hodin.
Podle Pan Ki-muna má při zajišťování důkazů o případném použití chemických zbraní v oblasti Guta význam každá hodina. Podle zpravodajů by měli inspektoři odebírat vzorky půdy, krve, moči a tkání zasažených lidí a zkoumat je v laboratoři.
Některé západní mocnosti ale už předem výsledky vyšetřování zpochybňují a odpovědnost za útok kladou na syrský vládnoucí režim.
„Musíme být realisté v tom, čeho může tým inspektorů dosáhnout. Určitě bude pracovat tvrdě, ale velká část důkazů mohla být zničená následným bombardováním a další důkazy zase mohly během minulých dní přirozeně vymizet,“ vyjádřil skepsi britský ministr zahraničí William Hague.
Podobně význam inspekce zpochybňují i Spojené státy.
K útokům na severovýchodní předměstí Damašku došlo ve středu. Organizace Lékaři bez hranic uvádí, že ošetřila 3600 lidí s příznaky otravy neurotoxickými látkami. Více než 350 z nich zemřelo. Použití chemických zbraní ale organizace nepotvrdila.
Překročil Asad kritickou mez?
Sýrie je jednou ze sedmi zemí, které se v roce 1997 nepřipojily k Úmluvě o zákazu chemických zbraní. I když jejich použití popírá, má chemických zbraní velké zásoby.
Spojené státy proto už posílily vojenskou přítomnost ve Středomoří. Rusko, spojenec syrského prezidenta Bašára Asada, nad tím vyjádřilo vážné znepokojení.
Americký prezident Barack Obama už dříve varoval, že pokud Asadův režim použije chemické zbraně, překročí tím kritickou mez.
O intervenci zahraničních vojáků do Sýrie se ale zatím nemluví. Případná vojenská akce konkrétně Spojených států by podle syrské hlavy státu stejně skončila neúspěchem. Ruskému listu Izvestija Asad řekl, že Sýrie nemá záměr stát se “loutkou v rukou Západu“.