Jsme nuceni pracovat proti své vůli, napsali vězni do vánočního přání. Vzkaz našla šestiletá Britka

Britský obchodní řetězec Tesco ukončil prodej charitativních vánočních přání. V jednom z nich se objevila zpráva o nucené práci v čínském vězení s žádostí o pomoc. Jen pár dní před Vánoci ho našla teprve šestiletá dívka z Londýna. Čína odmítla, že by se její vězni v Šanghaji museli podrobovat nuceným pracím. Čínské ministerstvo zahraničí zároveň obvinilo novináře, kterého chtěli vězni kontaktovat, že záležitost sám zinscenoval.

Londýn (Aktualizováno: 12:39 23. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestiletá Florence Widdicombeová psala přání pro několik svých spolužáků. Barevné papírové kartičky mají na přední straně kočky se santovskými čepičkami. Když byla asi u šestého přání, začala se prý smát.

Šestiletá holčička Florence Widdicombeová, která přání objevila | Foto: Dominic Lipinski | Zdroj: Reuters

Florence totiž zjistila, že fialové přáníčko už někdo vyplnil a přišlo jí to zábavné. „Neotevřeli jsme je v den, kdy jsme je koupili. Bylo to asi týden poté. A když jsem byla u šesté nebo osmé pohlednice, viděla jsem, že už ji někdo popsal,“ vyprávěla Florence.

Rodiče ale později zjistili, že text moc radosti ani vánoční pohody nepřináší. Ručně psaný vzkaz říkal: „Jsme vězni původem ze zahraničí, držení v šanghajské věznici v obvodě Čching-pchu. Jsme nuceni pracovat proti své vůli. Uvědomte, prosím, organizaci pro lidská práva.“

Otec dívky Ben Widdicombe se prý cítil šokovaný, jak řekl stanici BBC. „Nejdřív jsem cítil nedůvěru, člověka to překvapí. Myslel jsem si, že je to nějaký žertík. Ale po zamyšlení nám došlo, že jde o potenciálně velmi vážnou věc. Byl jsem šokovaný, ale zároveň jsem cítil zodpovědnost vůči autorovi, abych zkontaktoval novináře Petera Humphreyho,“ vysvětlil.

null

null

Spoluvězni britského novináře

Autor pohledu totiž zároveň žádal příjemce přání, aby zkontaktoval britského novináře Humphreyho, který v čínském vězení strávil dva roky v období 2013 až 2015. Zprávu z přáníčka převzal a napsal o ní do nedělníku Sunday Times. Tajnou zprávu o nucené práci podle něj napsal někdo z jeho tehdejších spoluvězňů.

Mluvčí Tesca prohlásila, že společnost je tímto nařčením šokovaná a že okamžitě zastavila výrobu v dané továrně. Firma také zahájila vyšetřování. Podmínky v jejích zahraničních továrnách prý posuzuje najatý auditor. Podle něj byla situace ještě před měsícem v pořádku.

‚Počínaly si špatně.‘ Čína uvalila sankce na organizace, které se věnují lidským právům

Číst článek

Prodejem charitativních přáníček Tesco získává prostředky pro tři organizace, které pomáhají například v boji s rakovinou. Obvykle jde o částku 300 tisíc liber, tedy skoro devět milionů korun. Přestože obchod přáníčka stáhl z prodeje, charity prý o své peníze nepřijdou. Jak je vězení provázané s továrnou, zatím není jasné. Humphrey říká, že za jeho pobytu byla práce dobrovolná, podmínky ale dobré ne.

„Jsem si jistý, že ta zpráva byla napsaná kolektivně, přestože pero držela jediná ruka. Myslím, že vím, kdo to napsal, ale jméno si nechám pro sebe,“ řekl. „Asi 250 trestanců v Čching-pchu prožívá velmi ponuré dny. V každé cele je dvanáct lidí. Spí na velmi rezavých palandách s asi centimetr tlustými matracemi. V zimě je tam extrémní chladno, v budově není žádné topení,“ dodal.

Podobných případů je známo víc. Jessica Rigby z Essexu našla v roce 2017 ručně psaný vzkaz ve vánočním přání, které koupila v obchodě Sainsbury's. Další zprávu objevila o tři roky dřív žena ze Severního Irska na kalhotách z Primarku. Podle Amnesty International je nucená práce v čínských věznicích bohužel stále existující praxí.

Ladislav Novák, hvl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme