‚Nezákonné a neopodstatněné.‘ Bratislavská prokuratura zrušila stíhání novinářů z Denníku N

Bratislavská krajská prokuratura zrušila stíhání novinářů Moniky Tódové a Konštantína Čikovského. Podle policie se měli dopustit ohrožení utajované skutečnosti. V úterý o tom informoval Denník N, kde dvojice pracuje.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odhadu listu Denník N přišlo na demonstraci v Bratislavě více než 20 tisíc lidí

Reportéři Denníku N čelili obvinění za to, že v článku vyzradili totožnost utajeného svědka v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky (na snímku) | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

Krajská prokuratura v Bratislavě zrušila usnesení o zahájení trestního stíhání jako nezákonné a neopodstatněné. Rozhodla tak poté, co jí generální prokurátor vyzval k přezkoumání případu, uvedl Denník N.

Slovenská policie obvinila v pondělí dva novináře z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka v souvislosti s článkem z roku 2018 o sledování reportérů, z jehož objednání je podezřelý podnikatel Marian Kočner. Ten je obžalován z vraždy novináře Jána Kuciaka, jenž byl mezi sledovanými novináři.

Slovenská policie obvinila novináře z Denníku N. Tvrdí, že vyzradili identitu utajeného svědka

Číst článek

Utajovaným svědkem byl bývalý reportér a někdejší šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Peter Tóth. Ten podle zmíněného článku řekl policii, že ho na sledování novinářů, včetně Kuciaka a jedné z nyní obviněných reportérek, najal podnikatel Marian Kočner.

Článek byl zveřejněn zhruba pět měsíců předtím, než byl Kočner obviněn z objednání Kuciakovy vraždy. Tóth pak zmíněnou informaci zopakoval také u soudu s obžalovanými v případu vraždy Jána Kuciaka. Soud první instance Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy loni zprostil, nejvyšší soud tento verdikt letos zrušil.

Novinářce Monice Tódové a zástupci šéfredaktora Denníku N Konštantínu Čikovskému hrozilo v případě prokázání viny roční vězení. Dvojice reportérů se pak ve společném prohlášení zastali šéfredaktoři zhruba desítky slovenských médií i asociace tištěných a digitálních médií.

Stíhání novinářů kvůli podezření z trestného činu ohrožení důvěrné skutečnosti a vyhrazené skutečnosti je v zemi spíše ojedinělé.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme