‚Nezákonné a neopodstatněné.‘ Bratislavská prokuratura zrušila stíhání novinářů z Denníku N
Bratislavská krajská prokuratura zrušila stíhání novinářů Moniky Tódové a Konštantína Čikovského. Podle policie se měli dopustit ohrožení utajované skutečnosti. V úterý o tom informoval Denník N, kde dvojice pracuje.
Krajská prokuratura v Bratislavě zrušila usnesení o zahájení trestního stíhání jako nezákonné a neopodstatněné. Rozhodla tak poté, co jí generální prokurátor vyzval k přezkoumání případu, uvedl Denník N.
Slovenská policie obvinila v pondělí dva novináře z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka v souvislosti s článkem z roku 2018 o sledování reportérů, z jehož objednání je podezřelý podnikatel Marian Kočner. Ten je obžalován z vraždy novináře Jána Kuciaka, jenž byl mezi sledovanými novináři.
Slovenská policie obvinila novináře z Denníku N. Tvrdí, že vyzradili identitu utajeného svědka
Číst článek
Utajovaným svědkem byl bývalý reportér a někdejší šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Peter Tóth. Ten podle zmíněného článku řekl policii, že ho na sledování novinářů, včetně Kuciaka a jedné z nyní obviněných reportérek, najal podnikatel Marian Kočner.
Článek byl zveřejněn zhruba pět měsíců předtím, než byl Kočner obviněn z objednání Kuciakovy vraždy. Tóth pak zmíněnou informaci zopakoval také u soudu s obžalovanými v případu vraždy Jána Kuciaka. Soud první instance Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy loni zprostil, nejvyšší soud tento verdikt letos zrušil.
Novinářce Monice Tódové a zástupci šéfredaktora Denníku N Konštantínu Čikovskému hrozilo v případě prokázání viny roční vězení. Dvojice reportérů se pak ve společném prohlášení zastali šéfredaktoři zhruba desítky slovenských médií i asociace tištěných a digitálních médií.
Stíhání novinářů kvůli podezření z trestného činu ohrožení důvěrné skutečnosti a vyhrazené skutečnosti je v zemi spíše ojedinělé.