VIDEO: Stometrové věže elektrárny padly k zemi a zanechaly 40 tisíc Britů bez elektřiny
V neděli v sedm hodin ráno padly k zemi zbylé tři chladící věže tepelné elektrárny Didcot A v hrabství Oxfordshire. Krátce poté zažilo 40 000 lidí v oblasti krátký výpadek proudu. Podle energetické společnosti mohl být výpadek způsoben právě demolicí 114 metrů vysokých věží.
Celý komplex elektrárny Didcot tvořily dvě části. Zatímco Didcot A využívala jako palivo uhlí a ropné deriváty, Didcot B je stále funkční paroplynovou elektrárnou.
Po zhroucení věží uhelné elektrárny začalo zkratovat vedení vysokého napětí a v části hrabství Oxfordshire pak asi hodinu nefungovala elektřina, když mohutné spršky jisker z drátů zapálily sloupy, uvedl britský server The Guardian.

Forget the cooling towers coming down - a pylon just exploded! Caught the tail end of it. #didcotpowerstation
08:15 – 18. 08. 2019
Elektrárnu Didcot A, kterou nyní vlastní německá společnost RWE, tvořilo šest chladících věží a komín. Dominovala tak rovinatému venkovu a i z dálky byla dobře viditelná.
Svojí činnost ukončila v roce 2013. V provozu tak byla 43 let a v dobách své největší slávy práci 2400 lidem.
V minulosti se celý komplex stal terčem bojovníků za lepší ovzduší a proti klimatické změně. V roce 2006 například do areálu elektrárny vniklo na 30 aktivistů z organizace Greenpeace.
Část z nich se dokonce utábořila na téměř 200 metrů vysokém komínu. Podle Greenpeace i Přátel Země byla elektrárna mezi největšími znečišťovateli v Británii.
Některé ale pohled na pole a betonovou dominantu inspiroval, píše britský server BBC. Elektrárna v kraji známého z televizního seriálu Vraždy v Midsomeru oslovila například britského básníka Kita Wrighta, který o ní složil báseň.
„Je to temná satanistická továrna, která ale v sobě má neuvěřitelně zběsilou krásu,“ popsala elektrárnu spisovatelka Dame Marina Warnerová. „Říkala jsem si, že by měla být uznána jako úspěch a výraz triumfalismu. Lidského přemrštěného triumfalismu nad přírodou, kterému musíme dát sbohem.“
Ačkoli pro některé sloužila jako zdroj inspirace, byla v roce 2003 vyhlášena třetí nejohyzdnější stavbou Británie.
Elektrárna se také stala tragickým místem. V roce 2016 se část elektrárny při demoličních pracích neplánovaně zřítila, v troskách zahynuli čtyři dělníci.
Záchranářům trvalo měsíce, než se dostali k jejich tělům, které zasypaly trosky desetipatrové železobetonové budovy.
Další dominanta - komín, který je jednou z nejvyšších staveb v Británii - půjde k zemi na podzim.