EU odmítla požadavek na ozbrojený doprovod v letadlech
Státy Evropské unie nechtějí na palubách civilních letadel ozbrojené policisty. Vyplynulo to z bruselského jednání zástupců leteckého průmyslu evropských zemí s úředníky Evropské komise a Spojených států. Proti požadavku Američanů na ozbrojenou ochranu jsou hlavně skandinávské země a Portugalsko.
Zástupci Spojených států tvrdí, že obavy z nebezpečí únosů civilních letadel o loňských Vánocích se neopíraly o žádné kachny, ale o podložené informace. Washingtonu jde údajně o to, aby policisté chránili jen některé lety vytipované jako rizikové. Evropští činitelé Američanům vyčetli, že je o svých jednostranných opatřeních na konci roku neinformovali, což vyvolalo negativní emoce. Často vyjadřovali pochybnost, zda policisté v letadlech skutečně prospějí bezpečnosti.
Spojené státy přišly s požadavkem ozbrojených strážců na palubách letadel koncem loňského roku. Postoj Evropy ale není jednotný. Některé země jako Portugalsko, Dánsko či Švédsko jsou jednoznačně proti, jiné země mají opačný názor.
Německo už ozbrojenou ostrahu na některých linkách nasazuje, Velká Británie, přes níž směřuje velká část transkontinentálních letů do jiných částí světa, s takovým opatřením na oficiální úrovni také souhlasí - piloti se ale vyslovují proti. Mluví o tom, že to bude představovat zvýšení spíš než snížení bezpečnostních rizik.
Spojené státy už oslovily i České aerolinie. Ozbrojený doprovod na palubách jejich letadel si ale podle mluvčí aerolinek Marcely Pickové zatím nevyžádaly. "Zatím žádný konkrétní požadavek nepřišel; my jsme dále nebyli americkou stranou kontaktováni. Ale pokud budeme, jsme schopni prakticky i několik hodin před odletem tento ozbrojený doprovod na palubu dodat." Na některých linkách ČSA už podle Pickové strážci létají - jsou ale neozbrojení.
Bruselská jednání byla čistě technického rázu. Evropská komise totiž nemá kompetence nad policejními a bezpečnostními procedurami jednotlivých členských zemí.
Evropský seznam zapovězených předmětů na palubách letadel
Jedno z bezpečnostních opatření ale na cestující ze starého kontinentu čeká. Evropská komise totiž přijala seznam předmětů, které si nesmějí brát na palubu letadla a budou na letištích zabavovány. Cíl je jasný: zvýšit bezpečnost pasažérů. Všichni přitom budou dopředu informovaní o tom, co jim může kontrola vzít a budou si tak moct tyto věci přesunout z palubních zavazadel do kufrů, které s nimi putují v nákladovém prostoru.
Mezi zakázanými předměty jsou třeba palné zbraně, ale i oštěpy, samostříly nebo dokonce hračky, které zbraně napodobují. Stejně také budou mít problémy ti, kdo si budou chtít s sebou na palubu vzít nože, skalpely, lyžařské hůlky, golfové hole, pádla a vesla, kulečníková tága, barvy ve spreji či ředidla a mnohé další potenciálně nebezpečné věci.
Současně komise zpracovala i další seznam, v tomto případě kratší, těch předmětů, které se letecky nebudou smět přepravovat vůbec ani v nákladovém prostoru. To jsou třeba výbušniny, hořlaviny a radioaktivní či toxické látky. Seznam je přitom otevřený a v průběhu času se tak na něm mohou objevit i nové položky.