Zpráva odborníků obviňuje Rusko z genocidy. ‚Moskva má v úmyslu zničit ukrajinský lid,‘ uvádí

Podle první nezávislé zprávy o ruských činech na Ukrajině je dostatek důkazů o tom, že se vojáci pácháním zvěrstev dopouštějí genocidního chování a jejich snahou je mimo jiné ‚zničit‘ ukrajinský lid. „Tato válka je samou svou povahou genocidní – pokud jde o to, jaký jazyk Rusové používají, nebo způsob, jakým válku vedou. To je naprosto jasné,“ řekl pro CNN Azeez Ibrahim z New Lines Institute. Americká televize zprávu získala v předstihu.

Moskva/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřební služba prohledává a identifikuje mrtvé ve městě Buča

Pohřební služba prohledává a identifikuje mrtvé ve městě Buča | Foto: Oleg Pereverzev | Zdroj: Reuters

O tom, že Rusko na Ukrajině páchá genocidu, mluvil už v dubnu například americký prezident Joe Biden. Ruského prezidenta Vladimira Putina přitom obvinil, že se snaží „zničit myšlenku, že je možné být Ukrajincem“.

Právní závěry, pod které se nyní podepsaly tři desítky předních právních vědců a expertů na genocidu, obviňují Rusko z porušení několika článků Úmluvy OSN o genocidě.

Znásilnění i vraždy. Lidskoprávní organizace zmapovala ruské zločiny proti ukrajinským civilistům

Číst článek

Pojem genocida označuje úmyslné, systematické zničení národa nebo celých etnických, rasových, náboženských nebo národních skupin.

Zpráva varuje, že na Ruskem okupovaných částech Ukrajiny v důsledku činů vojáků existuje vážné a bezprostřední riziko genocidy, přičemž obvinění dokládá výčtem důkazů – příklady masového zabíjení civilistů, nucených deportací, dehumanizující a antiukrajinské rétoriky používané nejvyššími ruskými představiteli atd.

Na zprávě spolupracovaly americký think-tank New Lines Institute for Strategy and Policy a Raoul Wallenberg Centre for Human Rights sídlící v Kanadě.

„Shromáždili jsme špičkové právní experty z celého světa, kteří prozkoumali všechny důkazy a došli k závěru, že Ruská federace nese odpovědnost za porušení Úmluvy o genocidě,“ řekl Azeez Ibrahim z New Lines Institute pro televizi CNN, která zprávu získala v předstihu.

Ibrahim navštívil Ukrajinu v březnu a pomáhal shromáždit důkazy pro nynější report. „Rozsáhlý důkazní materiál jsme prověřovali velmi důkladně a podrobně. Tato válka je samou svou povahou genocidní – pokud jde o to, jaký jazyk Rusové používají, nebo způsob, jakým válku vedou. To je naprosto jasné,“ podotkl.

Přirovnání ke Srebrenici

Podle Úmluvy OSN o genocidě mají její signatáři zákonnou povinnost genocidě zabránit. Nynější zpráva také vyzývá mezinárodní společenství, aby v této věci začalo jednat.

„Nemáme času nazbyt. Věříme, že existuje velmi vážné riziko genocidy,“ varuje Ibrahim. „Každá země, která Úmluvu o genocidě podepsala – a to je 151 zemí včetně Ruska – musí udělat vše, co je v jejich silách, aby genocidnímu konání zabránila. Jinak konvenci poruší.“

Doživotí pro Mladiće jako poslední velký proces v Haagu. ‚Nejde o protisrbský soud,‘ říká balkanista

Číst článek

Skupina expertů také současné zločiny ruské armády srovnává s masakrem ve Srebrenici v roce 1995. V této souvislosti vyzývá svět k akci, než bude příliš pozdě: „Podrobnosti o masové vraždě více než sedmi tisíc bosenských Muslimů ve Srebrenici se objevily před mezinárodním společenstvím teprve tehdy, když už bylo příliš pozdě na to, aby se podařilo genocidě zabránit,“ uvádí zpráva.

Genocida ve Srebrenici spáchaná vojáky Republiky srbské vedené generálem Ratko Mladićem je považovaná za jeden z největších masakrů od druhé světové války. Loni v červnu byl Mladićovi potvrzen mezinárodním soudem v Haagu doživotní trest, čímž byl uzavřen poslední velký proces tribunálů OSN v souvislosti s válkami v Jugoslávii v 90. letech minulého století.

Aktuální report ukazuje prstem přímo na Moskvu a obviňuje nejvyšší ruské představitele z organizování a podněcování ke genocidnímu chování, což pokládá základy pro budoucí dokonání genocidy.

Rusové tak činí například opakovaným popíráním existence ukrajinské identity. I prezident Vladimir Putin při vyhlášení invaze mluvil o tom, že Ukrajina nemá vlastní tradici státnosti nezávislou na Rusku a že je „umělým konstruktem neoprávněně si nárokujícím ruské území“.

Ukrajinská prokuratura

Ve čtvrtek oznámila ukrajinská prokuratura, že vyšetřuje zhruba 14 tisíc obvinění z válečných zločinů spáchaných ruskými silami, uvedla generální prokurátorka Iryna Venediktová. Úřady podle ní každý den obdrží 100 až 200 nových hlášení, napsal server BBC.

Ukraine’s chief prosecutor tells the BBC she’s investigating almost 14,000 cases of alleged war crimes by Russian forces.

In London on her first foreign trip since the invasion, Iryna Venediktova said between 100 and 200 new cases come in each day.

Via @James Landale

16:41 – 26. 05. 2022

110 278

„Dnes máme téměř 14 000 případů týkajících se pouze válečných zločinů a dalších téměř 6000 podobných případů,“ uvedla Venediktová na návštěvě ve Velké Británii. Jedná se o její první zahraniční cestu od 24. února, kdy na Ukrajinu vpadla ruská armáda.

24:21

Rusko genocidu Ukrajinců připravuje nebo už provádí, tvrdí senátor Fischer

Číst článek

V Londýně se podle BBC setká s britskou generální prokurátorkou Suellou Bravermanovou a dalšími britskými činiteli, se kterými probere možnosti pomoci západních zemí při vyšetřování.

Ukrajinské úřady podle Venediktové nejčastěji vyšetřují ostřelování civilních budov, zejména nemocnic a škol. Celkem bylo od začátku války zničeno více než 1000 zdravotnických a vzdělávacích zařízení, uvedla prokurátorka, podle které se hlášení týkají i rabování a znásilnění, vyšetřuje se ale i možná genocida.

„Jednoznačně souhlasím, že máme na Ukrajině co dočinění s genocidou. Proč? Protože ruská (armáda) a nejvyšší ruské velení přišly (na Ukrajinu), aby zničily ukrajinský stát, zabily všechny Ukrajince a chtějí, aby toto území bylo součástí Ruské federace,“ dodala Venediktová.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme