‚I Gaza vyjde vítězně z obležení.‘ Desítky tisíc lidí v Istanbulu protestovaly proti izraelské ofenzivě
Desítky tisíc lidíve středu protestovaly v Istanbulu proti válce v Pásmu Gazy a vyjadřovaly podporu Palestincům, informovala agentura AP. Mnozí mávali tureckými a palestinskými vlajkami a někteří nesli hesla upozorňující na umírání tisíců civilistů v této válce, včetně dětí, z nichž některé zemřely podle místních úřadů i kvůli podchlazení.
Na záběrech z dnešní demonstrace v Istanbulu je vidět zaplněný Galatský most i ulice v jeho okolí. Na mostě rozvinuli účastníci akce také obří transparent s nápisem Zastavte genocidu v Gaze.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je hlasitým kritikem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy a jeho vláda ve válce, jež začala v říjnu 2023 útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael, stojí na straně Hamásu. Ten Ankara na rozdíl Izraele, Spojených států či Evropské unie nepovažuje za teroristickou organizaci.
Turecko by mohlo vojensky zakročit proti Izraeli, řekl Erdogan. ‚Jde cestou Husajna,‘ reagoval Tel Aviv
Číst článek
Erdogan opakovaně označil izraelské operace v Gaze za genocidu. Z té viní Izrael i Jihoafrická republika, která kvůli tomu podala stížnost k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) v Haagu. Některé země se k ní loni přidaly. Izraelská vláda obvinění odmítá a tvrdí, že její operace v Gaze je aktem sebeobrany, při němž dodržuje mezinárodní právo a snaží se minimalizovat civilní ztráty.
Dnešní manifestaci v Istanbulu podle AP zorganizovalo sdružení více než 300 propalestinských skupin. Promluvil na ní Erdoganův syn Bilal. „Muslimové v Sýrii byli trpěliví a dosáhli vítězství. Po Sýrii i Gaza vyjde vítězně z obležení,“ řekl s odkazem na svržení syrského režimu prezidenta Bašára Asada povstalci z počátku prosince.
Válku v Gaze začal Hamás 7. října 2023 útokem na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a asi 250 osob unesli. Izraelská odvetná ofenziva zničila Pásmo Gazy masivním bombardováním a podle tamních úřadů, ovládaných teroristickým hnutím Hamás, při ní zemřelo podle dnešních údajů nejméně 45 553 Palestinců, většinou rovněž civilistů. Na 1,9 milionu z 2,3 milionu obyvatel muselo opustit domovy, drtivá většina z nich se tísní v malé „bezpečné zóně“, kde Palestinci přežívají v katastrofálních podmínkách, a kde podle úřadů OSN také není bezpečno.