Nejvyšší soud připravil Trumpa o trumf, odmítl jednat o zrušení ochrany dětských ilegálních migrantů
Americký nejvyšší soud v úterý připravil prezidenta Donalda Trumpa o trumf v boji s demokratickými kongresmany o hraniční zeď. Odmítl totiž jednat o zrušení ochrany přistěhovalců, kteří se do USA dostali ilegálně jako děti. Trump v sobotu slíbil prodloužit ochranu těchto lidí výměnou za souhlas Kongresu s financováním zdi. Po aktuálním rozhodnutí nejvyššího soudu jsou dočasně chráněni i bez ústupků prezidenta a jeho slib je tak bezpředmětný.
Dětské ilegální migranty, označované v USA jako „snílci“ (dreamers), chrání před deportací z USA dekret dřívějšího prezidenta Baracka Obamy z roku 2012. Jde zhruba o 700 000 až 800 000 lidí, kteří v USA vyrostli a cítí se tu doma.
Trump v roce 2017 oznámil, že program jejich ochrany známý pod zkratkou DACA zruší. Vyvolal tím vleklé soudní spory.
Několik soudů nižší instance Trumpovo rozhodnutí zablokovalo a pře se dostala až k nejvyššímu soudu. Ten se v úterý ale odmítl sporem zabývat, a verdikt nižších soudů tak zůstává v platnosti přinejmenším do konce letošního roku.
Při slučování rodin nelegálních migrantů v USA vládne chaos. Stovky z nich se stále neshledaly
Číst článek
Transgender lidé v armádě
Bez ohledu na úterní rozhodnutí nejvyššího soudu demokraté Trumpův návrh odmítli, a to ještě dřív, než ho veřejně oznámil.
Demokratičtí poslanci, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů, zatím trvají na svém stanovisku, že předpokladem debaty o jakémkoli posílení hranic je odblokování vládních financí.
Nejvyšší soud ale podpořil Trumpa v plánu omezit službu transgenderových osob v armádě. Při rozhodnutí Nejvyššího soudu vyloučit část transgenderových osob ze služby v americké armádě se nejtěsnější většinou projevilo jeho nové, převážně konzervativní složení.
Nejvyšší soud se také začal zabývat prvním případem skoro po deseti letech, který se týká nošení zbraní. Pokud uspěje stížnost na příliš přísná omezení zbraní ve městě New York, může to mít vliv na pravidla v celé zemi.