Íránci prodali ropu z tankeru soukromé společnosti na moři. ‚Neporušili jsme závazky,‘ tvrdí
Ropa z íránského tankeru Adrian Darya 1 byla prodána soukromé společnosti na moři. Na twitteru to ve středu napsal íránský velvyslanec v Londýně Hamíd Bajídínedžád. Podle něj Írán neporušil slib ohledně prodeje ropy, který dal Británii. Zároveň však diplomat poznamenal, že sankce EU proti Sýrii se na Írán nevztahují, napsala agentura Reuters.
„Při setkání s britským ministrem zahraničí bylo zdůrazněno, že postup britských úřadů proti tankeru, který převážel íránskou ropu, byl v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl Bajídínedžád poté, co byl v úterý předvolán britskou vládou.
Před několika dny přestal vysílat polohu. Íránský tanker je podle satelitních snímků u syrských břehů
Číst článek
„Sankce EU nemohou být rozšířeny na třetí země. Navzdory řadě výhrůžek od Ameriky, tanker svou ropu prodal na moři a neporušil žádné závazky,“ uvedl Bajídínedžád. V rozhovoru s íránskou agenturou IRNA velvyslanec řekl, že o cílové destinaci nákladu rozhodne soukromá společnost, které byla ropa prodána.
Tanker Adrian Darya 1 byl od 4. července, tehdy ještě pod názvem Grace 1, asi měsíc a půl zadržován na Gibraltaru. Důvodem bylo podezření, že má na palubě 2,1 milionu barelů ropy, kterou veze do Sýrie, což sankce EU zapovídají.
Nakonec úřady britského území na jihu Pyrenejského poloostrova loď propustily, přičemž Írán se Británii zavázal, že do Sýrie nepopluje. Britský ministr zahraničí Dominic Raab ale v úterý uvedl, že ropa z tankeru byla v rozporu s unijními sankcemi prodána Sýrii a Írán tak nedodržel slib, který Británii dal.
Írán v neděli uvedl, že ropu doručil poté, co zakotvil někde ve Středomoří. „Írán ukázal, že vůbec nebere ohled na vlastní sliby ohledně (tankeru) Adrian Darya 1,“ uvedl v úterním prohlášení Raab. „Prodej ropy krutému režimu (syrského prezidenta Bašára Asada) je součástí vzorce chování vlády Íránu, jehož cílem je narušit bezpečnost v regionu,“ doplnil.