Izraelská armáda dokončila vyšetřování incidentu v Gaze. Vojáci podle ní nestříleli na humanitární konvoj

Izraelská armáda v pátek oznámila, že dokončila své vyšetřování únorového incidentu v Gaze, po kterém bylo hlášeno 115 mrtvých Palestinců. Lidé se tehdy vrhli na kamiony přivážející humanitární pomoc. Podle izraelské armády vojáci nestříleli na samotný humanitární konvoj, jak tvrdí radikální hnutí Hamás, ale na několik Gazanů, kteří se k nim přiblížili a představovali hrozbu.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj v Gaze uprostřed probíhajícího konfliktu, pohled z izraelské hranice s Gazou na jihu Izraele

Konvoj v Gaze uprostřed probíhajícího konfliktu, pohled z izraelské hranice s Gazou na jihu Izraele | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Řada obětí události přišla podle armády o život v tlačenici či pod koly aut. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.

Závěry vyšetřování incidentu z 29. února byly v úterý předloženy náčelníkovi generálního štábu izraelské armády Hercimu Halevimu.

Armáda v prohlášení uvedla, že součástí zprávy je popis událostí od chvíle, kdy 38 nákladních vozů s humanitární pomocí dorazilo ve 04.00 (03.00 SEČ) na domluvené místo na pobřeží Pásma Gazy, aby je izraelská armáda doprovodila na určené místo distribuce ve čtvrti Rimál ve městě Gaza.

Ve 04.15 (03.15 SEČ) podle armády provedly jednotky inspekci trasy, po které měly kamiony jet, a byli povoláni vojáci, kteří je pak doprovázeli.

Konvoj s humanitární pomocí za doprovodu izraelské armády vyrazil ve 04.29 (03.29 SEČ). O minutu později se podle armády na nákladní vozy s pomocí vrhl dav zhruba 12 000 Palestinců a začalo rabování.

Armáda uvedla, že během rabování bylo mnoho lidí zraněno v důsledku tlačenice a že některé lidi přejely nákladní vozy s pomocí. Ve 04.33 (03.33 SEČ) vojáci podle armády uviděli vedle nákladních vozů a uprostřed tlačenice těla Palestinců.

Při izraelském útoku v Gaze zemřely podle Palestinců desítky lidí. OSN tvrdí, že má válka přes 30 tisíc obětí

Číst článek

Při rabování humanitárního konvoje se desítky Palestinců podle izraelské armády přiblížily k izraelským tankům, které konvoj doprovázely, a byly od nich vzdáleny jen několik metrů, čímž „v daném místě představovaly pro jednotky skutečnou hrozbu“.

„V této fázi (ve 04.30) použily izraelské síly varovnou palbu, aby podezřelé zahnaly,“ uvedla armáda. „Když podezřelí pokračovali v postupu směrem k nim, jednotky střílely přesně směrem k několika podezřelým, aby odstranily hrozbu,“ doplnila.

Konvoj nakonec pokračoval na sever po určené trase, kde mu v 04.51 (03.51 SEČ) podle armády blokovala cestu palestinská vozidla. V 05.00 (04.00 SEČ) se vojáci stáhli z oblasti, kde byly davy lidí, a v 05.30 (04.30 SEČ) dorazil konvoj na místo distribuce.

‚Neobvyklý incident‘

Případem se bude nadále zabývat nezávislý izraelský vojenský orgán odpovědný za vyšetřování neobvyklých incidentů v průběhu války.

Hamásem řízené ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy uvedlo, že 115 lidí bylo při incidentu zabito a více než 760 osob bylo zraněno.

Incident označilo za „masakr“ a oběti přičetlo izraelské střelbě. Údaje o počtech mrtvých a zraněných nebylo možné nezávisle ověřit.

‚Netanjahu, způsobil jsi, že celá země truchlí.‘ Tisíce lidí protestovaly v izraelských městech proti válce

Číst článek

Několik hodin po únorovém incidentu izraelská armáda zveřejnila sestřih videí z dronů, na nichž je vidět, jak se kolem nákladních aut s pomocí, řízených palestinskými kontraktory, hemží tisíce lidí.

V některých případech se vozidla stále snažila projet davem. Izraelská armáda několik hodin po incidentu uvedla, že oběti izraelské palby tvořily méně než deset z celkového počtu zabitých.

Podle humanitárních skupin je nyní téměř nemožné dopravit humanitární pomoc na většinu území Pásma Gazy vzhledem k rozpadu veřejného pořádku a nemožnosti dodávky pomoci koordinovat s izraelskou armádou, která v oblasti pokračuje v ofenzivě proti Hamásu, které Izrael považuje stejně jako USA či EU za teroristickou organizaci.

O víkendu začne fungovat námořní humanitární koridor do Pásma Gazy. Pomoc bude proudit z Kypru

Číst článek

OSN uvádí, že čtvrtině z 2,3 milionu Palestinců v Gaze hrozí hladomor, přibližně 80 procent z nich muselo kvůli bojům opustit své domovy.

Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území.

Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z nich. Od začátku války podle zdravotnických úřadů v Gaze ovládaných Hamásem zahynulo přes 30 800 Palestinců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme