Izrael souhlasil s humanitárním koridorem do Gazy z Kypru, není jasné od kdy

Izrael souhlasí s otevřením humanitárního námořního koridoru do Pásma Gazy z Kypru za podpory Británie. Informoval o tom ve středu izraelský deník Israel Hajom s odvoláním na izraelského ministra zahraničí Eliho Kohena, který ale neupřesnil, od kdy by měl být takový koridor otevřen.

Sledovali jsme online Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj s pomocí mířící do Pásma Gazy

Konvoj s pomocí mířící do Pásma Gazy | Foto: Ahmed Ibrahim/Imago Images | Zdroj: Reuters

Humanitární pomoc se do Pásma Gazy zatím dostává jen přes přechod Rafáh z Egypta a asi deset dní též přes přechod Kerem Šalom z Izraele. Dodávky jsou ale stále nedostatečné a podle varování OSN z minulého týdne v Pásmu Gazy hrozí hlad.

Otevření námořního humanitárního koridoru z Kypru navrhla vláda řecké části tohoto ostrova už koncem října, tedy tři týdny po vypuknutí války Izraele s palestinským hnutím Hamás, kterou začal Hamás útokem na Izrael. S návrhem koridoru už tehdy souhlasilo několik evropských a arabských zemí. Až nyní ale izraelská vláda uvedla, že s jeho otevřením „v zásadě souhlasí“.

Text pokračuje pod online reportáží.

První humanitární pomoc od 7. října se do Pásma Gazy dostala po dvou týdnech od začátku války a až do 17. prosince tam mohla být dodávána jen přes přechod Rafáh po kontrole Izraelem. Po sílící kritice od humanitárních organizací i agentur OSN předminulý týden Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, přes nějž se ale dosud dostalo jen několik stovek kamionů, podle Izraele v průměru 80 denně.

V úterý však izraelský úřad ministerstva obrany COGAT na síti X napsal, že pozastavil inspekce kamionů s pomocí na přechodu Kerem Šalom kvůli logistickým problémům na palestinské straně. Ty jsou způsobené boji a ostřelováním, bomby dopadají i do oblastí přechodů Rafáh a Kerem Šalom. Distribuci pomoci ztěžuje humanitárním organizacím i zničená infrastruktura, rozbombardované silnice a také opakované přerušení telekomunikačního spojení, které nově nastalo i v úterý.

Humanitární organizace i představitelé úřadů OSN si už několik týdnů stěžují, že v Pásmu Gazy není nikde bezpečno, a to ani na jihu v zónách označovaných Izraelem za bezpečné. Na jihu pásma, kam se kvůli bojům uchýlila většina z jeho 2,4 milionu obyvatel, izraelská armáda před boji opakovaně vyzývá tisíce Palestinců k evakuacím z místa na místo.

Světový potravinový program (WFP) minulý týden uvedl, že víc než půl milionu lidí v Pásmu Gazy, tedy asi čtvrtina jeho obyvatel, trpí hlady, a varoval, že do půl roku tam hrozí hladomor, nebudou-li zajištěny větší dodávky jídla, pitné vody a zdravotní péče. Světová zdravotnická organizace (WHO) před týdnem uvedla, že na severu už nefunguje žádná nemocnice a na jihu jich je v provozu devět, všechny jsou ale přeplněné zraněnými a uprchlíky.

K větší a rychlejší humanitární pomoci vyzvala minulý týden i Rada bezpečnosti OSN, která se ale nedokázala shodnout na návrhu s výzvou k dočasnému zastavení bojů. Tento týden OSN jmenovala koordinátorku humanitární pomoci do Pásma Gazy, jíž se od 8. ledna stane nizozemská politička Sigrid Kaagová.

V úterý náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi prohlásil, že současná válka bude pokračovat ještě mnoho měsíců. Boje nyní podle něj armáda soustředí na jih Pásma Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme