Potřebujeme změnu, ale z voleb už jsme unavení, zní před důležitým hlasováním z izraelského Tel Avivu
Izraelci znovu volí poslance parlamentu. Rozhodují ale také o osudu dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua, kterému říkají Bibi. Volby se po pěti měsících opakují. Dubnové klání skončilo patem, když vítězný Netanjahu nedokázal sestavit vládu. Také tentokrát se čeká těsný souboj mezi Netajahuem a exnáčelníkem generálního štábu Bennym Gancem z koalice Modrá a bílá. Jak to vidí Izraelci? V ulicích Tel Avivu natáčel zpravodaj Štěpán Macháček.
„Jít k volbám má smysl i tentokrát, volíme totiž mezi demokracií a nedemokracií. Náš premiér dělá antidemokratické kroky, útočí na občany arabské národnosti, na soudní systém, na novináře. S opakovanými volbami jsme dostali druhou šanci. Snad budeme úspěšnější,“ doufá Roni Wagner, který prodává v malém antikvariátu v centru Tel Avivu.
Parlamentní volby v Izraeli, vše k nim shrnuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček
O tomto přímořském izraelském městě se říká, že to je bublina, která se od ostatního Izraele naprosto liší. A Netanjahuův Likud a další pravicové strany tu mají opravdu poměrně nízkou podporu.
Na telavivském trhu Karmel prodává smaltované obrázky Michael.
„Jsme už z těch voleb unavení a vládu to stojí velké peníze, tím spíše, že den voleb je placené volno,“ popisuje. Michael ale volno nemá, protože tržiště v den voleb ožívá a on si nemůže dovolit zavřít.
V dubnu volil Benjamina Netanjahua, tentokrát ale ještě není rozhodnutý. „Chci i nechci, aby Bibi pokračoval. Pokud jde o bezpečnost, je určitě nejlepší. Také zná všechny politiky světa – Trumpa, Putina, všechny. Ale pokud jde o správu Izraele, tak tam dobrý není. Všechny peníze totiž lije do bezpečnosti,“ vysvětluje.
Kdo místo Netanjahua?
Opakování voleb berou mnozí Netanjahuovi odpůrci jako premiérovu lest. Vyloučil totiž možnost, aby šanci sestavit vládu dostal někdo jiný. „To co se stalo po minulých volbách, je skandál. Nejsem ale tentokrát moc optimistická,“ říká Šira, která sedí u venkovního stolečku v telavivské kavárně.
Izraelci letos podruhé hlasují v parlamentních volbách. Podaří se tentokrát sestavit vládu?
Číst článek
Za dobrou alternativu prý považuje skupení modrobílých bývalého generála Bennyho Gance.
„Opravdu bychom už potřebovali změnu, ale Bibi je zkušený politik. Ví, jak se udržet u moci, a už to mnohokrát ukázal. A co je na něm špatného? Je zkorumpovaný. Myslí jen na sebe a svou rodinu, rozhodně ale ne na izraelské občany,“ dodává Šira, která žije v Haifě na severu Izraele.
Kritikou na Netanjahua nešetří ani Josi Klajn HaLev, izraelský spisovatel a badatel institutu Šalom Hartman.
„Izraelská demokracie není samozřejmostí. Musíme ji živit a chránit. Máme teď vůdce, který vyhlásil našim demokratickým institucím válku, a to pro své osobní zájmy, které plynou z jeho hrozícího trestního stíhání. A když si vezmete, že premiér povzbuzuje své stoupence, aby zpochybňovali legitimitu našich demokratických institucí, pak je to potenciálně velmi nebezpečná situace,“ varuje.