‚Násilí plodí další násilí.‘ Papež František vyzval k řešení situace v Jeruzalémě
Papež František v neděli vyzval k nalezení k společných řešení situace v Jeruzalémě. Modlí se, aby převážila multikulturní identita města. Premiér Benjamin Netanjahu v neděli uvedl, že Izrael odmítá tlaky, aby nerozšiřoval výstavbu ve východním Jeruzalémě, uvedla agentura Reuters. K zastavení útoku na Palestince vyzvalo Izrael Jordánsko, které je správcem muslimských a křesťanských náboženských míst v Jeruzalémě.
„Vyzývám všechny k nalezení společných řešení, aby byla zachovaná mnohonáboženská a multikulturní identita svatého města (Jeruzaléma) a aby převážilo bratrství,“ uvedl v neděli papež František. Podle něj je nezbytné zastavit střety, protože „násilí plodí další násilí“.
V Jeruzalémě pokračovaly konflikty mezi Palestinci a policií. Střety si vyžádaly nejméně 80 zraněných
Číst článek
V posledních dnech se v Jeruzalémě střetli Palestinci a izraelské bezpečnostní síly u mešity Al-Aksá, které patří k hlavním posvátným místům islámu. Podle Palestinců se policie snažila narušit modlitby, což bezpečnostní síly odmítají. V sobotu lékaři uvedli, že při pátečních střetech bylo zraněno nejméně 200 lidí, v sobotu večer pak dalších 100, uvedla agentura AFP. Izraelská policie hlásí několik desítek raněných mezi svými příslušníky.
Tento týden Palestinci také opakovaně protestovali proti vystěhování ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě. Desítky palestinských rodin by mělo čtvrť opustit a jejich místo by měly vzít izraelské rodiny. O vystěhování měl rozhodovat v pondělí soud, prokurátor ale v neděli požádal o dvoutýdenní odklad stání.
Mezinárodní tlak na Izrael
„Pevně odmítáme tlaky, abychom nestavěli v Jeruzalémě,“ uvedl v neděli izraelský premiér Netanjahu, který vede kabinet v demisi. Netanjahu řekl, že celý Jeruzalém je hlavní město Izraele, které má tudíž právo stavět na celém jeho území. „Nedopustíme, aby kdokoliv narušoval klid v Jeruzalémě,“ dodal.
Izraelská policie se u mešity Al-Aksá střetla s muslimskými věřícími. Zraněných je 163 lidí
Číst článek
Izrael obsadil východní Jeruzalém za šestidenní války v roce 1967, připojil ho ke zbytku města a celé je nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu. Izraelský svaz pro lidská práva uvádí, že ve východním Jeruzalémě žije 358 000 Palestinců a 225 000 Židů. Z nich většina bydlí v novějších židovských čtvrtích Gilo a Ramat Šlomo.
Izrael si v neděli a v pondělí připomíná Den Jeruzaléma, kdy právě během války v roce 1967 izraelské vojsko zabralo i část města kontrolovanou Jordánskem. Policie povolila, aby pondělní slavnostní pochod prošel i Starým městem, které je součástí východního Jeruzaléma.
Jordánsko, které je správcem islámských a křesťanských míst, v neděli vyzvalo Izrael, aby ustal s útoky na věřící u mešity Al-Aksá a respektoval mezinárodního právo. Znepokojení nad vývojem událostí v Jeruzalémě vyjádřily v sobotu arabské státy, Evropská Unie, USA či Rusko.