‚Amerika je zpět na mezinárodní scéně‘. Biden představil budoucí cíle své zahraniční politiky
Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek řekl, že se USA už nebudou podrobovat Rusku. S Čínou jsou připraveny spolupracovat tam, kde to bude v jejich zájmu. Biden, jenž je v úřadu od ledna, hovořil o své budoucí zahraniční politice. Uvedl rovněž, že exekutivním příkazem obnoví program přijímání uprchlíků a zvýší jejich roční kvótu na 125 000. Minulá administrativa počítala s přijetím pouze 15 000 lidí.
Čínu označil Biden za nejvážnějšího soupeře USA, ale dodal, že pokud to bude v americkém zájmu, budou s ní USA spolupracovat.
„Postavíme se ekonomickým výpadům, budeme se snažit bránit Číně v útocích na lidská práva a intelektuální vlastnictví. Jsme ale ochotni s Pekingem spolupracovat, když to bude v zájmu USA,“ řekl.
Biden posílil Obamacare i upravil pravidla u potratů. Tvrdí, že po Trumpovi ‚napravuje způsobené škody‘
Číst článek
Zmínil se také o svém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řekl mu, že dny, kdy se USA Rusku podrobovaly, skončily. Hovořil s ním o několika dalších tématech včetně ovlivňování voleb, údajné ruské platbě bojovníkům Tálibánu za zabíjení Američanů a také o Ukrajině.
Biden nevynechal reakci na situaci v Barmě. Prohlásil, že se tamní armáda musí vzdát moci a propustit představitele a aktivisty zadržené při převratu. „V demokracii bezpochyby nelze usilovat o zvrácení vůle lidu silou ani se snažit zneplatnit věrohodné volby. Barmská armáda se musí vzdát moci, již si přisvojila, propustit zatčené, zrušit omezování komunikačních prostředků a vzdát se násilí,“ řekl americký prezident.
Válka v Jemenu ‚musí skončit‘
Zmínil se rovněž o Jemenu a řekl, že USA chtějí přispět k ukončení tamní války a nebudou už podporovat vojenské operace Saúdské Arábie v tomto konfliktu. Tato válka podle něj „musí skončit“. Saúdská Arábie je spojencem USA a Biden dodal, že USA ji hodlají i nadále podporovat a pomáhat jí zajistit obranu jejího území a svrchovanosti.
Svůj projev na ministerstvu zahraničí zahájil Biden slovy „diplomacie je zpět“. Na ministerstvo s ním přišla viceprezidentka Kamala Harrisová a byl přítomen ministr zahraničí Antony Blinken. „Velmi vás potřebujeme, já vám důvěřuji a plně vás podpořím,“ řekl Biden na adresu zaměstnanců úřadu.
Čína musí pocítit důsledky svého jednání proti Ujgurům nebo Tchajwanu, řekl Bidenův poradce
Číst článek
Vojáci zůstanou v Německu
Bidenova administrativa také pozastaví stahování amerických vojáků z Německa, o němž loni rozhodla vláda minulého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.
Trump loni v červnu ohlásil, že chce zásadně snížit počet vojáků působících v Německu, a to až o 12 000. Tehdejší ministr obrany Mark Esper v červenci řekl, že by z 35 000 Američanů sloužících v Německu mělo být do USA převeleno 6500 a dalších 5400 pak do jiných evropských zemí. Počítalo se i s přesunem velitelství ze Stuttgartu do Belgie.
Důvodem rozhodnutí o snížení kontingentu byl Trumpův názor, že Německo neinvestuje dostatečně do své armády a neplní povinnost přispívat do NATO aspoň dvěma procenty svého hrubého domácího produktu. Trump hovořil o tom, že Německo alianci dluží miliardy dolarů.