Na COP28 dorazí světoví lídři i britský král. Účast významných osobností je důležitá, míní odborníci
Ve čtvrtek začíná v Dubaji výroční klimatické konferenci OSN (COP28). Dorazit by měl například, král Spojeného království nebo český premiér Petr Fiala. Jde o monstrózní dvoutýdenní akci, kterou lze označit za olympijské hry klimatické diplomacie. Očekává se asi 70 tisíc účastníků z řad politiků, vědců, zástupců občanské společnosti či byznysu. Největší pozornost na sebe ale tradičně poutají lídři účastnických zemí.
„Úvodního setkání nejvyšších představitelů států se zúčastnit premiér. Na další zásadní politická vyjednávání, které se obvykle dělají na úrovni ministrů životního prostředí nebo ministru zahraničí, pojedu já,“ popisuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Celosvětová klimatická konference COP28 proběhne ve vyhroceném čase. Ovlivní ji dění v Pásmu Gazy
Číst článek
A zmiňuje ještě návštěvu ministra průmyslu a obchodu: „Kolega Síkela se zúčastní v jeden den v oblasti nukleární energetiky.“
Že by Česko při účasti premiéra chystalo v Dubaji nějaké převratné oznámení a zvýšení svých vlastních klimatických ambicí, to ministr Hladík neavizuje. Na rozdíl od loňského roku se letošního COPu zřejmě nezúčastní americký prezident Joe Biden. Osobně nepřijede ani čínský prezident Si Ťin-pching.
Poprvé v historii měl na klimatické konferenci promluvit papež František. Ten ale na doporučení lékařů cestu zrušil, protože ho už několik dnů trápí respirační onemocnění s příznaky chřipky. František letos vydal apel na urgentní řešení klimatické krize v dokumentu Laudate Deum a cestu do Dubaje potvrdil i přes zdravotní potíže. Svolení vlády Spojeného království pronést řeč má tentokrát také král Karel III., dlouholetý zastánce ochrany klimatu.
Podle Jitky Martínkové z Klimatické koalice je důležitá hlavně účast lídrů velkých a z pohledu ochrany klimatu zásadních zemí.
„Účast státníků a to, jakým způsobem se vyjadřují a staví ke klimatické krizi, je důležité. Ukazuje to, jaká panuje v dané zemi nálada v oblasti ochrany klimatu, kdo se staví za řešení a kdo se staví proti,“ popisuje Martínková.
Jako příklad uvádí účast čerstvě zvoleného, ještě neinaugurovaného prezidenta Brazílie Luly da Silvy na loňské klimatické konferenci OSN v Egyptě.
‚Někteří to považují za vrchol kariéry.‘ Před 35 lety se poprvé sešel Mezivládní panel pro změnu klimatu
Číst článek
„Lula tam měl několik projevů a bylo vidět, jakým způsobem přináší naději. Brazílie je velká země, která má velký vliv na odlesňování a ukládání uhlíku v Amazonii na to. Země může velmi ovlivnit, zda se podaří Amazonii zachránit. Změna politické situace v Brazílii dodala spoustě lidem, kteří se konference zúčastnili, velkou naději, že alespoň někde se podařilo situaci otočit ve prospěch ochrany klimatu,“ dodává Martínková.
Za morbidní vtip označila organizace Amnesty International pozvánku na klimatický COP28 pro syrského diktátora Bašára Assada. Dubajští pořadatelé tvrdí, že u stolu potřebují všechny, aby prosadili skutečně transformativní řešení.
„Vidíme dlouhodobou tendenci arabského světa normalizovat vztahy se syrským prezidentem, který byl na konferenci pozvaný. Podobně liga arabských států už sedmého května přijala Sýrii mezi své členy poté, co jí dříve pozastavila členství,“ vysvětluje Romana Jungwirth Březovská z Asociace pro mezinárodní otázky.
Assad se nezúčastnil žádné podobné globální akce 12 let, od začátku krvavé občanské války v Sýrii. Jestli skutečně na klimatickou konferenci do Dubaje dorazí, není jasné.
I proto, že na něj teď v listopadu vydal francouzský soud mezinárodní zatykač kvůli obvinění ze zločinů proti lidskosti včetně zplynování vlastního obyvatelstva. A se Spojenými arabskými emiráty má Francie smlouvu o vydávání zločinců i o soudní spolupráci v kriminálních případech.