Kosovské parlamentní volby by mohla vyhrát opozice, ukazují první odhady

V předčasných parlamentních volbách v Kosovu vedou dvě opoziční uskupení, konkrétně Demokratický svaz Kosova bývalého premiéra Isy Mustafy a silné nacionalistické hnutí Sebeurčení. Každé z těchto uskupení získalo po 30 procentech hlasů, uvedl podle agentury Reuters povolební odhad výsledků zveřejněný místní televizí.

Priština (Aktualizováno: 23:09 6. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý premiér Isa Mustafa na fotografii z června 2017

Bývalý premiér Isa Mustafa na fotografii z června 2017 | Foto: Agron Beqiri | Zdroj: Reuters

O možném spojení obou uskupení se spekulovalo již před volbami. Kosovo by mohlo mít první premiérku, protože Demokratický svaz Kosova do voleb vedla Vjosa Osmaniová.

Třetí příčka v tomto odhadu patří s 22 procenty Demokratické straně Kosova, která byla součástí vládní koalice. Na rozdíl od předchozích voleb před dvěma lety nyní vládní strany své síly rozdělily a o hlasy voličů bojovaly samostatně.

2:39

V Kosovu začaly předčasné parlamentní volby. O 120 mandátů soupeří 25 politických stran a koalic

Číst článek

Účast ve volbách podle předběžných údajů ústřední volební činila 44 procent z více než 1,9 milionu oprávněných voličů.

Vysoký zájem voličů zaznamenaly volební komise v obvodech, kde hlasovali kosovští Srbové. Sdružení nevládních organizací Demokracie v akci ale zjistilo celkem 22 tisíc případů, kdy voličům s úpravou lístků někdo pomáhal.

A více než 80 případech si lidé své lístky fotografovali, tím vzniká podezření, že chtěli někomu dokázat, že se voleb zúčastnili, a jak hlasovali.

Sdružení Demokracie v akci také zjistilo, že v srbské enklávě Gračanica šli voliči hlasovat organizovaně. A vedl je starosta, který ve volbách kandiduje. 

O 120 mandátů soupeřilo 25 politických stran a koalic. Dvacet poslaneckých křesel je vyhrazeno pro národnostní menšiny, přičemž pro srbskou polovina. 

Předčasné volby vypsal prezident Hashim Thaçi poté, co 22. srpna poslanci schválili rozpuštění zákonodárného sboru.

Pro nové rozhodování voličů o složení parlamentu se vyslovily prakticky všechny politické strany, protože se nepodařilo po červencové demisi premiéra Ramushe Haradinaje vytvořit novou vládní koalici.

pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme