Při leteckém neštěstí v Etiopii zemřeli čtyři Slováci. Pilot zříceného boeingu hlásil potíže

Pád letadla etiopské letecké společnosti Ethiopian Airlines nepřežil nikdo ze 157 lidí na palubě. Celkem šlo o cestující z 35 zemí, na palubě podle mluvčího českého ministerstva zahraničí nebyl žádný Čech. Podle agentury Reuters ale neštěstí nepřežili čtyři lidé ze Slovenska.

Addis Abeba (Aktualizováno: 16:43 10. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příčina pádu letadla není zcela jasná. Švédský server flightradar24, který sleduje letecký provoz, oznámil, že letadlo nemělo po startu „stabilní vertikální rychlost“.

Kapitán a vysokoškolský pedagog Ladislav Keller Radiožurnálu řekl, že na vině nehody pravděpodobně nebude letecká společnost ani vysoko položené letiště v Addis Abebě.

„Ethiopian Airlines má velmi dobré charakteristiky. Co se týče letiště Addis Abeby, tam je akorát problém s tím, že to je ve větší nadmořské výšce,“ vysvětlil.

„Výkony těch letadel jsou menší, to znamená, že tam je velmi dlouhá dráha, kterou potřebuje pro vzlet. Ovšem provozovatelé jsou s touto okolností seznámeni a ta letadla jsou postavena tak, aby odsud odstartovala,“ dodal.

Žádost o návrat

Pilot boeingu, který se zřítil krátce po startu z Addis Abeby, hlásil potíže a žádal o povolení k návratu, sdělila letecká společnost.

Šéf aerolinek Ethiopian Airlines podle agentury Reuters uvedl, že pilot zříceného letadla měl „excelentní letové záznamy“.

Při leteckých neštěstích loni zemřelo 556 lidí, přesto byl rok 2018 jedním z těch nejbezpečnějších

Číst článek

Mluvčí letecké společnosti řekl, že kontakt s posádkou byl přerušen v 8.44 ráno (6.44 SEČ) nad Bishoftu, které leží 62 kilometrů jihovýchodně od etiopské metropole. Letadlo z Addis Abeby odstartovalo v 8.38 místního času.

Etiopské řady vydávají postupně seznam obětí podle národnosti. Podle posledního z nich šlo o lidi ze 35 zemí.

Nejvíce obětí - 32 - má Keňa, 18 Kanada. Nizozemsko stále ověřuje informaci o svých pěti obětech, které na seznamu nejsou. 

Blízcí známého politika

Etiopské úřady uvedly, že mezi pasažéry byli i čtyři občané Slovenska. Web Pravda.sk původně informoval, že se jedná o děti a manželku slovenského poslance za SNS Antona Hrnka.

„S hlubokým smutkem oznamuji, že moje drahá manželka Blanka, syn Martin a dcera Michala zahynuli během letecké katastrofy v Addib Abebe v ranních hodinách. Kdo jste je znali, věnujte jim tichou vzpomínku,“ potvrdil později poslanec na svém facebooku. Čtvrtou obětí je humanitární pracovnice.

„V souvislosti s leteckou havárií společnosti Ethipian Airlines chceme vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým obětí tohoto neštěstí, podle kterého podle oficiálních informací zahynuli čtyři občané Slovenské republiky,“ řekl serveru Aktuality.sk ředitel tiskového odboru slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga. Všem pozůstalým kondoloval také prezident Andrej Kiska

České ministerstvo zahraničí podle svého mluvčího Roberta Řeháka zatím nemá zprávy, že mezi cestujícími byli Češi.

Podle agentury AP byli v letadle lidé, kteří mířili do keňské metropole na akci OSN.
Jde o konferenci o životním prostředí, jež začne v pondělí a na niž mají dorazit také francouzský prezident Emmanuel Macron a generální tajemník OSN António Guterres. Očekává se 4700 hlav států, ministrů a podnikatelů.

Etiopský boeing se zřítil pár minut po startu z Addis Adeby. Nikdo ze 157 lidí na palubě nepřežil

Číst článek

Jde o konferenci o životním prostředí, jež začne v pondělí a na niž mají dorazit také francouzský prezident Emmanuel Macron a generální tajemník OSN António Guterres. Očekává se 4700 hlav států, ministrů a podnikatelů.

‚Všechno shořelo‘

Svědci uvedli, že letadlo začalo po dopadu hned hořet a že na místě vznikl tak velký žár, že se k místu mohli hasiči přiblížit až po několika hodinách. Na fotografiích je vidět rozrytá zem. „Všechno shořelo, nejdříve nad tím létaly vrtulníky,“ sdělil svědek.

Na místo tragédie přijel premiér Abiy Ahmed, jehož úřad ráno jako první o nehodě informoval a kondoloval příbuzným obětí.

Týmy záchranářů a vyšetřovatelů prohledávají místo havárie a hledají na poměrně velké ploše zbytky letadla, z něhož se nezachoval žádný větší kus, poznamenala agentura AP.

Společnost Boeing vyjádřila lítost nad nehodou a nabídla technickou pomoc při objasňování neštěstí. Také americká Národní komise pro bezpečnost dopravy (NTSB) hodlá vyslat do Etiopie čtyři své odborníky. Situaci sleduje rovněž Federální úřad pro letectví (FAA).

Ve svém prohlášení oznámil, že je v kontaktu s ministerstvem zahraničí a chce se spolu s NTSB a etiopskými úřad účastnit vyšetřování. Odborníci považují Ethiopian Airlines za spolehlivou a bezpečnou společnost.

Zřícené indonéské letadlo mělo problémy s ukazatelem rychlosti, ukazují údaje z černé skříňky

Číst článek

Státní Ethiopian Airlines se označuje za největší leteckou společnost v Africe. Zřídila informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. Některé lety z Addis Abeby byly ráno zrušeny nebo zpožděny. Ethiopian Airlines má flotilu 100 letadel a loni přepravila přes deset milionů pasažérů.

Nové letadlo

Podle dostupných zpráv letadlo, které se v neděli zřítilo, byl nový model Boeingu 737 MAX. Právě tento typ letadla loni v říjnu spadl do Jávského moře na letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě.

Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což „může vést k nárazu do terénu“.

Za pravděpodobnou příčinu nehody indonéského letadla se uváděl automatický systém ovládající stabilizátory. Dostával zřejmě špatné vstupní informace o rychlosti a výšce a namířil letoun dolů.

Údaje obsažené v nalezeném záznamníku letu potvrdily, že stroji špatně fungoval ukazatel rychlosti, a to při čtyřech jeho posledních letech. Společnost Lion Air, které letadlo patřilo, přitom tvrdila, že problémy byly odstraněny.

Společnost Ethiopian Airlines měla naposledy velkou nehodu v roce 2010, kdy její letadlo spadlo krátce po startu z Bejrútu. Zabilo se tehdy 90 lidí.

och, hvl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme