Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Listy o referendu o italské konstituci

Francouzský Le Monde soudí, že odmítnutí italské ústavy ještě více oslabilo současnou pozici lídra opozice Silvia Berlusconiho. "Koaliční vláda vedená Romanem Prodim, který se dostal k moci velmi těsným vítězstvím v dubnových parlamentních volbách je díky výsledku posílena.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Naopak role, kterou má bývalý předseda vlády Silvio Berlusconi uvnitř opozice, může být výsledky zpochybněna: jeden z partnerů, Liga severu totiž nevyloučil, že by při neúspěchu referenda středopravicovou koalici opustil." "Projekt byl zřejmě až příliš ambicióní," píše dále list. "Text, který schválila v roce 2005 tehdejší středopravicová většina, nebyl jen pouhou kosmetickou úpravou ústavy z roku 1947, ale její kompletní přestavbou, která zasáhla 55 ze 139 článků. Pokud by ovšem reforma byla přijata, znamenalo by to posílení pravomocí právě premiéra, který je současnou legislativou velmi omezen."

Italské noviny komentují výsledky hlasování svým klasickým emotivním způsobem. "Vyhrála zastupitelská demokracie", píše například La Stampa, "nikoliv intriky pohlavárů ani snivé představy předsedů politických stran. Vyhrálo vědomí, že národ má svobodné myšlení, přestože se dokonce i některé noviny snažily zmást názor občanů a zahlcovaly je nekonečnými skandály od fotbalu až po zdravotnictví," myslí si La Stampa.

Deník Corriere della Sera spekuluje o tom, jaké důsledky bude mít výsledek referenda pro opoziční středopravou koalici a cituje výroky jejích představitelů, kteří se netají svým zklamáním. List La Repubblica pak vyzdvihuje především rychlou práci volebních komisí při sčítání lístků. "Roli zřejmě hrálo i to, že každý spěchal k televizi fandit Itálii v zápase proti Austrálii.", píše list.

V sobotu předá Rakousko předsednictví Evropské unie Finsku. Bruselský internetový server EU Observer hodnotí šestiměsíční počínání Vídně - do článku se začetl bruselský zpravodaj Českého rozhlasu pro unijní záležitosti Vít Pohanka:

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pohanka: TISK

Ve středu zájmu komentátorů světových deníků nadále zůstává případ Severní Koreje a jejího jaderného programu. Například deník International Herald Tribune kritizuje radikální přístup některých amerických politiků k tomuto problému. "Severní Korea svou střelu ještě neotestovala a Washington už začaly obletovat bizardní nápady, jak by měla Amerika odpovědět, včetně návrhu dvou demokratických expertů podniknout na raketu preventivní útok.

Nebezpečí ale v tomto okamžiku není natolik bezprostřední, aby ospravedlňovalo vojenskou odpověď. Americká reakce by nadělala více škody než užitku", soudí list a pokračuje: "Washington by měl mít dva základní cíle. Zaprvé, samozřejmě, přesvědčit Severní Koreu, aby se vzdala svých jaderných zbraní a programu na vývoj střel dlouhého doletu. Zadruhé pak zajistit, aby ani taktiky Pchjongjangu ani reakce Washingtonu nespustily řetězec jaderného zbrojení v severovýchodní Asii.", myslí si International Herald Tribune.

Případné americké vojenské reakce se obávají také indické Timesy. "Pentagon prohlásil, že by byl schopen sestřelit severokorejskou mezikontinentální raketu, pokud by byla vypuštěna, ale americké protiraketové systémy nedopadly během testů příliš dobře. Navíc to, že nefungují, může být světu sděleno až v okamžiku, kdy minou svůj cíl. Lepší by bylo uvalit na Koreu sankce, pokud zahájí testování rakety. Ale země byla příliš dlouho v izolaci a striktní sankce jistě nepodpoří Čína a Jižní Korea, protože by mohly vyvolat masivní příliv uprchlíků. Američtí představitelé, nejlépe přímo Condoleezza Riceová, se zřejmě budou muset vypravit do Pchjongjangu vyvést jednání ze slepé uličky," uzavírá indický list.

Americký deník New York Times dnes věnuje jeden ze svých komentářů smutnému osudu holubů v evropských a amerických metropolích a kritizuje kruté taktiky, se kterými přišel starosta Londýna Ken Livingston, aby vyčistil Trafalgarské náměstí od těchto opeřenců. "Čím se provinil tento biblický pták a jeden z nejlepších atletů mezi živočichy?", ptá se list,"Je příliš družný. Rád vyhledává společnost lidí a ostatních holubů. Bohužel se jeho nevzhledné a nehygienické exkrementy příliš rychle akumulují.

Můžeme ale obviňovat jen sami sebe: Holubi žijí z jídla, které jim dáváme. Množí se totiž až šestkrát rychleji, pokud mají dostatek potravy," konstatuje deník a uzavírá, "Ačkoliv je mnozí nazývají "krysy s křídly", je třeba poznamenat, že hodně turistů si zapamatuje Trafalgarské náměstí právě kvůli nim, nikoliv kvůli Nelsonovu sloupu.

Denisa Novotná, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme