Po zemětřesení zůstaly na indonéské hoře uvězněny stovky turistů, s evakuací pomáhá vrtulník

Na indonéském ostrově Lombok pracují záchranáři na evakuaci téměř 700 turistů, kteří po nedělním zemětřesení uvázli na hoře Rinjani. Desítkám dalších lidí už se podařilo sejít dolů, informovala dnes agentura Reuters. Otřesy půdy o síle 6,4 stupně si podle nejnovější bilance vyžádaly v Indonésii 17 obětí na životech a přes 335 zraněných.

Lombok (Indonésie) (Aktualizováno: 10:26 30. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v neděli poničilo přístupové cesty na nejvyšší horu ostrova, na níž tak zůstalo uvězněno až 820 turistů, včetně mnoha cizinců. Jsou mezi nimi především občané Thajska, dále pak lidé z Francie, Nizozemska, Španělska, Německa, Spojených států či Malajsie. Jeden indonéský turista na hoře zahynul; zabily jej padající kameny, které zemětřesení uvolnilo.

Indonéský ostrov zasáhlo silné zemětřesení. Na místě je nejméně 14 obětí

Číst článek

Do evakuace turistů z hory vysoké 3726 metrů jsou zapojeny stovky záchranářů. Správa národního parku podle agentury Reuters uvedla, že se již podařilo zprůchodnit hlavní stezku vedoucí z vrcholu. Turistům, kteří sestupují dolů, shazují vrtulníky zásoby.

„Na základě údajů od vstupních bran, kde jsou návštěvníci registrováni, je na hoře Rinjani stále odhadem 689 lidí,“ sdělil mluvčí indonéského úřadu pro řešení přírodních katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

Úřady očekávají, že 500 turistů by mohlo na úpatí hory sejít do 17.00 místního času (11.00 SELČ). Celá záchranná operace potrvá podle úřadů minimálně do úterý.

Ohnisko nedělního zemětřesení, které udeřilo v 6.47 místního času (00.47 SELČ), se nacházelo v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Podle indonéského geofyzikálního a meteorologického úřadu bylo doposud zaznamenáno více než 120 následných otřesů. Nejsilnější z nich dosáhl intenzity 5,7 stupně. Otřesy poškodily mnoho domů.

Zemětřesení jsou v Indonésii poměrně častá. Tento ostrovní stát se totiž nachází v Tichém oceánu v pásmu takzvaného ohnivého kruhu (prstence) na střetu kontinentálních desek. V prosinci 2004 spustilo mohutné zemětřesení u pobřeží ostrova Sumatra ničivou vlnu cunami, která zabila na 230 000 lidí v desítce zemí, nejvíce v Indonésii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme